T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Nevşehir’in İlk Tarım Fuarı Açıldı

Yayın Tarihi : 5.12.2022
​Nevşehir’de ilk kez düzenlenen 1. Nevşehir/ Kapadokya Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider,, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Belediye Başkanı Mehmet Savran, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Bülent Kahraman Çolakoğlu, sektör temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Fuarda konuşan Gizligider, iktidarları döneminde Nevşehir'e bakanlıklarınca kazandırılan yatırımların, bundan sonraki süreçte de devam edeceğini ifade etti. Türkiye'nin tarım, gıda ve hayvancılık alanında ciddi adımlar atmaya başladığını aktaran Gizligider, şöyle konuştu: "Türkiye son 20 yılda sağlık, ulaşım, savunma ve teknoloji meselesini nasıl hallettiyse tarım ve hayvancılık meselesini de halledecek. Bununla ilgili bütün çalışmalarımız tamamlanıyor. Güzel bir yaz geçirdik, bu bereket çiftçimize ve besicilerimize yansıdı. Biz bunu bir standart haline getirmeyi amaçlıyoruz. 'Bu yıl patates para etti, öbür yıl ne olacak, acaba kabağa mı geçsek' sorularının tamamını bitireceğiz. Tahmin ediyorum bu hazırlıklarımız ocak ayında TBMM'ye sunulacak. Türkiye Yüzyılı tarımda da bambaşka parlayacak." dedi.

İlklerin her zaman önemli olduğunu ifade eden Gizligider, "Bu bağlamda tarım, turizm ve sanayi kenti memleketimizde ilk kez tarım fuarı düzenleniyor olmanın da ayrıca mutluluğunu yaşıyorum. Bakanlık olarak her zaman çiftçinin üreticinin destekçisi olduk oluyoruz. Bu vesile ile Tarım ve Orman Bakanımız  Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin de sizlere özel selam ve sevgilerini iletiyor, Nevşehir’in ilk tarım fuarı olma özelliği taşıyan bu fuarın ilimize ve Türk çiftçisine hayırlar getirmesini temenni ediyor hepinize saygılarımı sunuyorum." dedi.

Fuarın açılış kurdelasının kesilmesinden sonra Bakan Yardımcısı Gizligider fuardaki stantları gezerek firma yetkililerinden bilgiler aldı. Nevşehir ili ile özleşen patates üreticisi bir firmanın standında sergilenen ürünleri inceleyen Bakan Yardımcısı Gizligider, Nevşehir patatesi ile üretilen cipsleri basın mensuplarına ikram ederek “hiç böyle lezzetli bir cips yediniz mi?” diye sordu.