7.12.2017 / Gösterim Sayısı : 4512

Dünya Toprak Günü Girişimci Kadın Çiftçiler İle Kutlandı

#Dünya Toprak Günü  Girişimci Kadın Çiftçiler

​Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen  "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi" programı kapsamında “Tarımsal Üretimin Geliştirilmesi” ile “İletişim Teknikleri ve Kişisel Gelişim” eğitim çalışmasının  sonunda  Dünya Toprak Günü de  kutlandı.
Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen  "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi" programı kapsamında 2017 yılında Kahramanmaraşlı girişimci kadın çiftçilerden Sultan Kaçamaz’ın "Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi Projesi" ile Türkiye birincisi olması nedeniyle Kahramanmaraş ilinde 3-4 Aralık 2017 tarihlerinde kadın çiftçiler ile kadın çiftçi eğitiminde görevli teknik personele yönelik “Tarımsal Üretimin Geliştirilmesi” ile “İletişim Teknikleri ve Kişisel Gelişim” eğitimleri verildi. İki günlük kapasite gelişimine yönelik eğitimler iş geliştirme uzmanı Arzu Gözel  ile kişisel gelişim ve iletişim uzmanı Ali İsmet Koçak tarafından verildi.
Eğitimin akabinde 5 Aralık Dünya Toprak Günü kadın çiftçilere katılım belgelerinin verildiği bir törenle kutlandı.  Törene Başkanlığımız Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt,  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Kılılı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaygısız,  Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Hasan Gezginç, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan,  Tema Vakfı Başkanı Abdülkerim Akpolat, kamu kurumların ile odaların temsilcileri, Şube ve İlçe Müdürleri, çiftçiler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsalda Kadına Yönelik Çalışmalarını içeren  sinevizyon gösterimi ile devam etti. Kadın çiftçiler adına konuşma yapan Sultan Kaçamaz’ın ardından Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmaları içeren sinevizyon gösterimini Bakanlık adına Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli’nin konuşması takip etti. Kaleli konuşmasında “Bugün dünya toprak günü yani toprağın önemini hatırlama ve unutmama günü. Su ve hava gibi tüm canlıların ortaklaşa kullandıkları bir hazinedir toprak. Dünya üzerinde yaşamın sürekliliği bu hazinenin varlığına bağlıdır. Bizler de bu değerli hazinenin farkında olmalıyız ve toprağın önemini daha iyi anlayarak, gelecek kuşaklara temiz bir doğal yaşam bırakmalıyız”  dedi.  Ayrıca Bakanlığın yapmış olduğu çalışmalardan bahseden Kaleli gıda güvenliği ve beslenme hedeflerine ulaşmak için, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için sağlıklı topraklara ihtiyacın olduğunu ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından,  Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından oluşturulan tiyatro grubu, toprak ve meyvelerle ilgili oyun sahneledi.
Daha sonra eğitim programına katılan 44 kadın çiftçiye katılım belgeleri verildi. Kahramanmaraş yöresine ait tarımsal ürünlerin sergilendiği stantları katılımcılar tarafından gezilmesi ile program son buldu.

''