8.12.2017 / Gösterim Sayısı : 5015

İstanbullu Kadın Çiftçilere Kooperatifçilik Ödülü

#İstanbullu Kadın Çiftçiler Kurdukları Tarımsal Kooperatif İle Ödül Aldı

​Ülkemiz kooperatifçiliğinin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtımı; kamu, sektör temsilcileri ve diğer paydaşların yeni gelişmeler ışığında bilgilendirilmeleri amacıyla 7-10 Aralık 2017 tarihleri arasında ATO Congresium’ da 2. Türkiye Kooperatifler Fuarı düzenlendi.

Bu programda “Kadın Girişimciliği Alanında Kooperatifçilik Ödülü”  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan S.S. Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne verildi. Kooperatif; 24 ortağı ile ‘‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’’ programı kapsamında ‘‘Çiçekçi Kadınlar’’ Projesini İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile üzerinde çalışma yapılan 6 türe ait süs bitkisini üretmeye başlamış olup, İstanbul’un zorlu şartlarında ve karmaşasında faaliyetlerine aktif olarak devam ediyor.

Ayrıca fuar kapsamında kadın çiftçilere verilen eğitimler sonucunda kurulan, başarılı örnek kooperatiflerimizden; Bilecik ilinden S.S. Gölflanöz (Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi) Kooperatifi, Hakkari ilinden Çiçeklerin Özü Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi, İzmir ilinden Bayındır Doğal Ürünler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Bursa ilinden Trilye Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Zonguldak ilinden Devrek Güneşi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ürünlerinin tanıtımını ve satışını gerçekleştirmek amacı ile stant açtı.

''