5.3.2018 / Gösterim Sayısı : 4816

Tarımsal Yeniliklerde 2018 Projeleri Uygulanmaya Başladı

#Tarımsal Yeniliklerde 2018 Projeleri Uygulanmaya Başladı

Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ve koordinatörlüğünde, Tarımsal Yenilik Projeleri kapsamında İzmir'de 2018'de uygulanmaya başlayacak 3 tarımsal yenilik projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. İzmir il müdürlüğü toplantı salonunda 27.02.2018 tarihinde gerçekleşen toplantıya, Başkanlığımızı temsilen proje koordinatörü Mühendis Dr. Ergül Çolak ve Yusuf Çakıcı katıldı.

Yeni Katılan Enstitüler ile Yeni Projeler  

Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü iş birliğinde, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "Şeftalide Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Mücadele" ve "Kadın Çiftçilerle Elele Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele " konulu iki adet proje yürütülecektir. Ayrıca İzmir İl Müdürlüğü işbirliğinde, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünce uygulanacak "Yüzey Altı Damla Sulama Sisteminin Pamuk ve Mısırda Kullanımının Yayımı" konulu proje 2018 yılında uygulanmaya başlayacaktır.

Toplantıya Başkanlığımız yanında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, araştırma enstitüsü müdür ve personeli, şube müdürleri, ilçe müdürleri, birlik ve oda başkanları ile konu uzmanı teknik personelin katıldı. İzmir İl Müdürlüğünden, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş ve İl Müdürü Musa Bakan açılış konuşmaları yaptı. Ardından Başkanlığımızdan katılan proje koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Ergül Çolak; 2012 yılında tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması yayım projesi adıyla bir çalışma başlatıldığını belirtti. Bu çalışmayla, araştırma enstitüleri tarafından geliştirilen ve üreticiye aktarılmasında yarar görülen, yeni tescil edilmiş çeşitler ile yeni teknikler ve yöntemlerin, çiftçilere ulaştırılması ve tarımsal üretimimizde kullanılmasının amaçlandığını belirtti. Araştırma-yayım-çiftçi bağının güçlü bir şekilde kurulabilmesi için başlatılan bu proje sayesinde, tarımsal yenilikleri ortaya koyan araştırma enstitüleri ile yeniliği yaygınlaştıracak olan il müdürlüklerinin, hem birlikte proje hazırladığı hem de mali yönden destek verildiğini bildirdi. Proje kapsamında düzenlenecek, tanıtım toplantısı, demonstrasyon, tarla/bahçe günleri ve çiftçi toplantıları gibi yayım metotları etkinlikleri ile araştırma sonuçlarının çiftçi şartlarında etkin bir şekilde, uygulanarak tarımsal üretimimize kazandırılmış olacaktır dedi.

7 Yılda 69 İlde 106 Projeye Ulaşıldı

Çiftçilere ulaşmayan araştırma sonuçlarının tarıma etkisinin olmayacağını vurgulayan Çolak, "2012 yılında 14 projeyle başlandı, geçen 7 yılda 46 enstitü ile 69 ilde 106 projeye ulaşıldı. Sadece 2018 yılında 40 proje yürütülecek. 2019 yılında teklif olarak alacağımız projelerle ilgili proje hazırlama rehberi ve proje başvuru formunu, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı internet sitesinde yayınladık. 2019 yılı için teklif projeleri Mayıs ayı sonuna kadar bekliyoruz" dedi.

Proje yürütücüleri Huriye Karsavuran, Süleyman Şen ve Gülten Kahraman tarafından yapılan sunumların ardından, paydaşların karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunmasından sonra toplantı tamamlandı.

''