6.3.2018 / Gösterim Sayısı : 2930

Nazilli Yerli Pamuk Çeşitleri ile Tanıştı

#Nazilli yerli pamuk çeşitleri ile tanıştı

Başkanlığımızca 2012 yılından itibaren tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla "yayım projeleri"  hazırlatılarak uygulamaya konuluyor. Tarımsal Yayım Hizmetleri Projesi kapsamında desteklenen çalışmalarla araştırma enstitüleri tarafından geliştirilen ve üreticiye aktarılmasında yarar görülen yeniliklerin, uygulamanın yapılacağı yerde İl Müdürlüğü ile çiftçilerimize ulaştırılması ve tarımsal üretimde yer alması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Pamuk Araştırma Enstitüsü ve Aydın İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve TARİŞ AR-GE Müdürlüğünün ortaklığında 2018 ve 2019 yıllarında uygulanacak olan "Yerli Pamuk Çeşitlerinin Ege Bölgesinde Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" nin açılış toplantısı yaklaşık 150 kişinin katılımı ile Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Aydın İl Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Başkanlığımızdan Proje Koordinatörü M. Metin KARAHAN ve Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Koray ŞİMŞEK birer konuşma yaparak yerli çeşitlerin ve pamuk tarımının Aydın ili ve ülke tarımındaki önemini vurguladılar. 

Proje ile Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından 2015 ve 2017 yıllarında tescil ettirilen 4 adet yerli pamuk çeşidinin (Sezener76, Naz07, SC2079, SC2009) çiftçi toplantıları, demonstrasyonlar ve tarla günleri düzenlenerek çiftçilerimize tanıtılması hedeflendi. Ayrıca proje ile ülkemiz pamuk ekim alanlarının arttırılması ve yabancı lif ithalat oranlarının azaltılması amaçlanmış olup, projenin ikinci yılında pamuk ıslah çalışmalarının son aşamasında bulunan tescile gönderilecek pamuk ileri ıslah hatlarının seçiminde, bölge pamuk üreticilerinin değerlendirmesi de sağlanacak.

''