30.3.2018 / Gösterim Sayısı : 2903

Pamuk ve Mısırda Yüzey Altı Damla Sulama Paneli

#Pamuk ve Mısırda Yüzey Altı Damla Sulama Paneli

Eğitim Yayım ve Yayın Dairesi Başkanlığı desteği; İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü paydaşlığında   yürütülen "Yüzey Altı Damla Sulama Sisteminin Pamuk ve Mısırda Kullanımının Yayımı Projesi" faaliyetleri kapsamında 28 Mart 2018 Çarşamba günü UTAEM konferans salonunda  panel düzenlendi.

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında "Yüzey Altı Damla Sulama Sisteminin Pamuk ve Mısırda Kullanımının Yayımı Projesi"nin Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi(UTAEM) koordinatörlüğünde düzenlenen paneline; Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı(EYYDB) Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Nesimi Erarslan, UTAEM Müdürü Dilek Kahraman, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş ile birlikte, Bergama, Ödemiş,  Menemen Ziraat Odası temsilcileri, teknik elemanlar, akademisyenler, özel sektör temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Panele ev sahipliği yapan Enstitü Müdürü Dilek Kahraman açılışta yaptığı konuşmada suyun tasarrufuna ilişkin tüm çalışmaların çok değerli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini, bu konudaki yeniliklerin üreticilere hızla aktarılması gerektiğini söyleyerek panelin önemine dikkat çekti.

Açılışta söz alan EYYDB Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Nesimi Erarslan ise Bakanlığın yayım konusundaki geçmiş faaliyetlerinden bahsederek, Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerafettin Aşık, UTAEM'de görevli proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Süleyman Şen ile özel sektör temsilcilerinin de panelist olarak sunumlarıyla katıldığı panel programının devamında arazide uygulamalı bir eğitim de gerçekleştirildi.

Katılımcıların projeye yönelik sorularını da cevaplayan panelistler, uzmanlık alanlarıyla ilgili örnekler vererek uygulamanın avantaj ve dezavantajlarından bahsetti, karşılaşılabilecek riskler değerlendirildi ve doğru uygulamaların yapılması için dikkat edilmesi gereken konular belirtilerek panel sonlandırıldı.

''