9.5.2018 / Gösterim Sayısı : 2568

Van ve Artvin’e ATAK-S Hibrit Tavuk Yetiştiriciliği Eğitimi

#Van ve Artvin’e ATAK-S Hibrit Tavuk Yetiştiriciliği Eğitimi

"Serbest Sistemde ATAK-S Hibrit Tavuk Yetiştiriciliği Yayım Projesi" faaliyetleri kapsamında Van ve Artvin'de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeline yönelik Hizmetiçi Eğitim toplantısı düzenlendi. 

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında düzenlenen hizmet içi eğitim  Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Van - Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün iş birliği ile gerçekleştirildi.  Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı(EYYDB) Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Nesimi Erarslan, TAEM Müdürü Dr. Serdar  Kamanlı, Islah - Genetik Bölüm Başkanı ve proje yürütücüsü Dr. Hüseyin Göger, Enstitüsü eğitim yayım koordinatörü ziraat mühendisi Meltem Gültekin, Van İl Müdürü Vekili Abdulkerim Yücel, Koordinason ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Celaleddin Arvasi, Artvin İl Müdür Yardımcısı Hakan Keskin, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Özçelik, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya ile teknik personel ve yetiştiriciler katıldı.

Açılışta söz alan EYYDB Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Nesimi Erarslan  tarafından Bakanlığın yayım konusundaki faaliyetleri ve Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi.

Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri; hayvan refahı ve haklarının ön plana çıkması ve tüketicilerin doğal veya hayvanların serbestçe dolaşabildikleri üretim modellerinde yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtaları tercih etmeye başladığı belirtildi. Bu amaçla geliştirilen sistemler içerisinde serbest yumurta tavukçuluğu, tavukların gündüz dolaşabileceği ve doğal yollardan beslenme ihtiyaçlarını karşılayabileceği, yem tüketimini asgariye indiren yarı entansif bir sistem ve  tüm dünyada rağbet gören bir yöntem olduğu ifade edildi. Enstitütü tarafından ıslah ve tescil edilen yumurtacı yerli ATAK-S  ırkı tavuk yetiştiriciliğinin yayılmasının bu amaca çok uygun olduğu kaydedildi.

ATAK-S yumurtacı tavuğunun genel özellikleri, verimliliği, bölge şartlarına uyumu, yetiştiriciliği esnasında karşılaşılabilecek sorunlar vb. konularda personele ve yetiştiricilere enstitü yetkilileri tarafından bilgi verildi. Katılımcıların proje uygulamalarına yönelik sorularını da cevaplayan uzmanlar alanlarıyla ilgili örnekler verip uygulamanın avantaj ve dezavantajlarından bahsetti, karşılaşılabilecek riskler değerlendirildi ve doğru uygulamaların yapılması için dikkat edilmesi gereken konular belirtildi.

Proje kapsamında Van ve Artvin İl Müdürlüklerinde 5'er yetiştiriciye 100'er yarka verilecek olup projenin hayata geçmesi aşamasında her türlü teknik destek sağlanacak. 

''