20.7.2018 / Gösterim Sayısı : 3053

Kocaeli, Muş ve Mardin illerinde Kadın Girişimciler sertifikalarını aldı

#Kocaeli, Muş ve Mardin illerinde Kadın Girişimciler sertifikalarını aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı desteği ile yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi” Programı kapsamında; 5 Temmuz 2018 günü Koordinatör il olan Kocaeli ilinde Marmara Bölgesi illerinden Edirne, İstanbul, Bilecik, Çanakkale ve Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin katılımıyla, 10 Temmuz 2018 günü koordinatör il olan Muş ilinde Doğu Anadolu Bölgesi illerinden Bingöl, Bitlis Elazığ ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin katılımıyla, 17 Temmuz 2018 günü koordinatör il olan Mardin ilinde Diyarbakır, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin katılımıyla Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni yapıldı.

Kocaeli’deki törene Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur Kır, Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grup Sorumlusu Nimet Kaleli, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Çayırova Kaymakamı Hasan Göze, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürü İlhan Özel, Bilecik İl Tarım ve Orman Müdür vekili Mustafa Demirbaş, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Engin Gülmez, KOSGEB İl Müdürü İbrahim Ustaömer, Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grubundan Serap Doğan, Ayşe Bayram, STK temsilcileri, kadın çiftçiler katılım sağladı.

Muş’taki törene Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur Kır, Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grubundan Şerife Tuna, Bakiye Kılıç Onuk, Ayşe Bayram, çeşitli kurum amirleri, STK temsilcileri, kadın girişimciler olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Mardin’deki törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan v. Mustafa Yaman,  Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığından Daire Başkanı Sürur Kır, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Önen, Diyarbakır İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Kilis İl Müdürü Songül Kadıoğlu, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Akın, TKDK İl Koordinatörü, İl Milli Eğitim Müdürü,  Kurum Amirleri, Ziraat Odası Başkanları, Birlik Başkanları, STK Temsilcileri, Eğitim ve  Yayın Dairesi Başkanlığı Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grubundan Bakiye Kılıç Onuk, Aslı Çavuş, Şerife Tuna, Ayşe Bayram ve Mardin, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürleri, kadın çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program kapsamında İŞKUR - KOSGEB işbirliği ile sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimi alan Kocaeli ilinde 93 kadın çiftçi, Çanakkale ilinde 123 kadın çiftçi, Bilecik ilinde 68 kadın çiftçi, Edirne ilinde 39 kadın çiftçi ve İstanbul ilinde ise 23 kadın çiftçi,  Bingöl ilinden 79 kadın çiftçi,  Bitlis ilinden70 kadın çiftçi,  Elazığ ilinden77 kadın çiftçi, Muş ilinden 73 kadın çiftçi,  Diyarbakır ilinde 58 kadın çiftçi, Kilis ilinde 69 kadın çiftçi, Mardin ilinde 96 kadın çiftçi ve Şanlıurfa ilinde ise 67 kadın çiftçi eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırladı.

Her il kendi bünyesinde oluşturduğu jüri tarafından dereceye giren projeler belirlendi. İllerinde eğitim alarak başarılı olan 10 kadın çiftçi projeleri ile programa katılım sağladı. Her ilin ilk 3 dereceye giren projeleri katılımcıların huzurunda açıklandı. Törene katılan kadın girişimcilere sertifikaları takdim edildi. Sertifika töreni sonrasında her ili temsilen dereceye giren ilk 10 projenin sergilendiği Proje Pazarının açılışı yapılarak tüm katılımcılara projeleri ile ilgili bilgiler verildi.

Kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projelerin İl Jürisi tarafından değerlendirilmesi sonucu;

İstanbul ilinden

Nesrin Duran “Sebzelerim Elimden” projesi ile il birincisi

Simge Gezer “Büçükbaş Hayvan’da Damızlık Hayvan Yetiştiriciliği” projesi il ikincisi

Emine Coşkun  “Babaannemin Tohumları” projesi il üçüncüsü

Bilecik ilinden

Kübra UygunAteşin Büyüsü”  projesi ile il birincisi,

Hatice Merve Gezen  “Kestane Kabağı Paketleme Tesisi” projesi il ikincisi

Dilek Avcılar “Türk Usulü Keçiden Mozzarellaya” adlı projesi il üçüncüsü

Çanakkale ilinden

Burcu Duran “Yeni Çiftliğin Laleleri” projesi ile il birincisi,

Mülkiye Demir “Mülkiye’nin Bal Badem Bahçeleri” projesi adlı projesi il ikincisi

Sevim Işık “Kelebek Kanadındaki Motiflerim ” adlı projesi il üçüncüsü 

Edirne ilinden

Necla Güdücü “Meşe Ağacı Ve Lavanta'dan Gelen Güç” projesi ile il birincisi,

Dilara Akduman  “Beyazın Saflığı Morun Tutkusu Vitamin Deposu” projesi il ikincisi

Elif Çetinkaya “Düve İstasyonu” projesi il üçüncüsü

Kocaeli ilinden

Aynur Ormancı “Karanlığın Aydınlık Kızı “İstiridye Mantarı” projesi ile il birincisi

Ayşe Çar “Ana Kraliçe Yükseliyor” projesi il ikincisi,

Hatice Karakayalı “Körfez’in Yaylası, Hatice‘nin Mandası” projesi il üçüncüsü

Bingöl ilinden

Nurhan Ataş “Ana Arı Üretimi” projesi ile il birincisi

Gülefer Emlekçi “2 Gelin 1 Görümce Halep Keçisi Yetiştiririz Devletimiz Destek Verince” projesi ile il ikincisi

 Arife Korkut “İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” projesi ile il üçüncüsü

Bitlis ilinden

Misra Yılmaz “Ana Arı Yetiştiriciliği, Polen ve Arısütü” projesi ile il birincisi

Azize Balcin “Kavak Kütüğünde İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” projesi ile il ikincisi

Zübeyde Bayrak “Sulu Sulu Çileklerim” projesi ile il üçüncüsü

Elazığ ilinden

Tuba Koç “Osmanlıdan Bugüne Kesmece ve Koruk Şerbeti” projesi ile il birincisi

 Sümeyye Ülgü “Bölgenin Tarih ve Kültürüyle Yoğrulmuş Bir Lezzet Bölgeye Özgü Dut Unu Yapımı” projesi ile il ikincisi

 Kevser Karataş “Kabak Eğlenceye Dönüşüyor” projesi ile il üçüncüsü

Muş ilinden

Canan Talay “Korkut Mandası Harikadır Kaymağı” projesi ile il birincisi

Özlem Becermen “İnci Taneli Muş Üzümü” projesi ile il ikincisi

Fatma Uçkun “Muş'un Lahanası Meşhurdur Çortisi” projesi ile il üçüncüsü

Diyarbakır İlinden

Leyla İslamoğlu “Bağa Bak Üzüm Olsun, Kesen Para Dolsun” projesi ile il birincisi

Pınar Yıldırım “Budakın Tepeleri Ben Severim Düveleri” projesi ile il ikincisi

Meral Öndeş “Bademlide Kadın Gücü Artıyor” projesi ile il üçüncüsü

Kilis İlinden

Gülbeyaz Özkaya"100 Peteklik Arıcılık İle Kekik Balı'' Projesi ile il birincisi

Semra Bağcı "Semra Bağcı Doğal Pul Biber İmalatında Bulunuyor'' Projesi ile il ikincisi

Ayşe Gültekin "Ayşe Gültekin Doğal Süt Ürünlerini Kendi Evinde Üretecek'' Projesi ile il üçüncüsü

Şanlıurfa İlinden

Hatice Arslan “Şifa Sütü Çiftliği” projesi ile il birincisi

Şengül Ak Güleç “Kurut Kraker” projesi ile il ikincisi

Fahriye Doğan “Ayrıl da Gel Atım” projesi ile il üçüncüsü

Mardin İlinden

Hacire Balık “Bahçebaşında Kahvaltı Keyfi” projesi ile il birincisi

Oksana Doğan “Kimyon Bahçem” projesi ile il ikincisi

Aysel Demir “Bahar Çiftliği” projesi ile il üçüncüsü oldu.

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısı ile dördüncüsü düzenlenecek olan “Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni”nde, dereceye giren 29 ilin temsilcileri olan girişimci/girişimci adayı kadın çiftçiler projeleri ile Türkiye Finalinde yarışacak ve dereceye giren projeler hayata geçirilmek üzere ödüllendirilecek.


''