11.9.2018 / Gösterim Sayısı : 1941

2017 Birincisi kadın girişimci işletmesine kavuştu

#2017 Birincisi kadın girişimci işletmesine kavuştu
Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca yürütülen "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında gerçekleştirilen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi" programında, 2017 Türkiye birincisi seçilen " Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi " projesinin işletme açılışı ve tanıtım günü yapıldı.

Kahramanmaraşlı kadın çiftçi Sultan Kaçamaz’ın  "Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi” projesi 2017 yılında 1200 girişimci kadın çiftçi projesi arasından Türkiye birincisi seçilerek, “Dünya Kadın Çiftçiler Günü “ kapsamında gerçekleştirilen “Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni”nde ödülünü Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın elinden almıştı. Kadın çiftçinin projesi Şekerbank ödül sponsorluğunda 40 bin TL. ile ödüllendirilerek hayata geçirildi.

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Ilıca Mahallesi'nde düzenlenenİşletme açılış töreni         saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Program “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi Projesinin” hayata geçirilmesini anlatan sinevizyon ve ardından poje sahibi Sultan Kaçamaz konuşması ile devam etti. Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt ve sonrasında Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur Kır; bugüne kadar Bakanlık olarak yapılan tüm çalışmalarda kadının göz ardı edilmediğini ifade ederek “Bakanlığımızca kırsaldaki kadınların girişimcilerin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi adına 2015 yılından bu yana Tarımda Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programının hayata geçirildiğini, kadınların İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile girişimcilik eğitimi verilerek proje hazırlamalarının sağlandığı, son 4 yılda 63 ilde 4 bin 211 kadın çiftçi eğitim alarak sertifika sahibi olduğunu, 2019 yılı itibariyle 81 ilde programın tamamlanmasının planlandığını" söyledi. Protokol konuşmaları Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç’ın konuşması ile sona erdi.

Programa  Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Bozkurt, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığını temsilen Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur Kır ile  Ziraat Mühendisi Aslı Çavuş, Ev Ekonomisti Şerife Tuna, Şekerbank’ı temsilen Osman Nuri Öncel ve Bekir Aytekin, kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, kadın çiftçiler ve davetliler katıldı.

Program folklor gösterisiyle devam ederken sumak ekşisinden yapılan yemek yarışmasında derece giren 3 kişiye ödüllerin verilmesiyle son buldu.

''