10.10.2018 / Gösterim Sayısı : 1626

Nohut Yayım Projesi kapsamında Osmaniye’de Aşure Günü etkinliği yapıldı

           Bakanlığımızın tarımsal araştırma, eğitim ve yayım fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışan kuruluşları arasındaki işbirliğini etkin hale getirmek, çiftçi sorunlarına çözüm bulunması ve geliştirilen yeni teknolojilerin çiftçilerimize aktarılmasını sağlamak üzere hazırlanan "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri" Başkanlığımız koordinasyonunda yürütülüyor. 

          Başkanlığımız desteği Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğü Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle uygulanmakta olan “Nohut Eken Sağlık Biçer Yayım Projesi” 2018 yılı faaliyetleri kapsamında, Osmaniye İli Cumhuriyet Meydanında projenin tanıtımı ve aynı zamanda nohudun beslenmedeki önemini vurgulama, nohut tüketimini yaygınlaştırma amacıyla 4 Ekim 2018 tarihinde Aşure Günü etkinliği düzenlendi.

          Söz konusu faaliyete Vali Yardımcısı Metin Esen, Başkanlığımızı temsilen yenilik yayım projeleri koordinatörü ziraat mühendisi Nesimi Erarslan, İl Müdür Vekili Mustafa ÖREL,  Kurum Müdürleri, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Dürdane Mart, Dr. Hilal Yılmaz ile birlikte araştırmacılar, personel, basın mensupları  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

          KTV Şube Müdürü Hayri Uyduran ve İl Müdürlüğü proje koordinatörü ziraat mühendisi Jale Altuntaş tarafından; programa katılanlara proje konusu olan "Azkan", "Hasanbey" ve "Arda" isimli kışlık nohut çeşitlerinin yüksek verimi ve yöreye adaptasyonu hakkında bilgi verildi.

          Yerel basınında katılım gösterdiği ve Vali Yardımcısı Metin Esen’in, İl Müdür Vekili Mustafa ÖREL ile birlikte kazandan ilk kepçe aşureyi ikram etmesiyle başlayan etkinlikte  400 kişiye aşure ikram edilirken, katılımcılara  “Nohut Yetiştiriciliği” ve “Nohut ve Sağlıklı Beslenme” konulu bilgilendirme broşürü dağıtıldı.

          Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerince yapılan araştırma sonuçlarına göre tescil ettirilip tarımsal yenilik konusu olan  "Azkan", "Hasanbey" ve "Arda" isimli nohut çeşitlerinin yöreye adaptasyon kabiliyeti ve yüksek verim etkilerinin çiftçilerimize benimsetilmesi hedefleniyor. Yeni çeşitlerin halihazırda üretimi yapılan diğer çeşitlere göre daha verimli  olmasından dolayı üreticiler tarafından çok hızlı benimseneceği ve  çok kısa zamanda da yöre ve ülke ekonomisine büyük katkı yapacağı, ayrıca  nohutun insan beslenmesindeki önemi de vurgulanarak  etkinlik sonlandırıldı.

''