Başkan

İSA SERTKAYA

İsa SERTKAYA1968 tarihinde Denizli'nin Tavas ilçesinde doğdu. Çiftçi bir ailenin 6 çocuğundan birisidir. İlkokulu Aydın'ın Nazilli ilçesi Dallıca Köyü İlkokulunda, Devlet parasız yatılı olmak üzere ortaokulu Nazilli Sümer Ortaokulunda, liseyi Kütahya Simav Lisesinde tamamladı.

1985-1989 yıllarında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini de "Orman Koruma Kürsüsünde" 1990-1993 yıllarında tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini sürdürürken aynı zamanda özel ormancılık firmasında çalışarak  Nazilli, Ermenek ve Aladağ ormanlarının  amenajman planlarını hazırladı.


Memuriyet hayatına 1993'te Kütahya Emet Örencik Şefliği ile başladı. 1997'de Kütahya'dan Ankara'ya tayin olup Orman Bakanlığı APK Kurulunda mühendis olarak çalıştı.

1998-2008 yılları arasında kendi işini kurarak bazı projeler geliştirdi.

2008 yılında tekrar memurluğa dönerek Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Dairesi Başkanlığında mühendis olarak çalıştı.

2011 yılında, Orman Genel Müdürlüğünün yeniden yapılandırılması kapsamında yeni kurulan ve tıbbi aromatik bitkiler olarak bilinen "Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığına"  Envanter ve Planlama Şube Müdürü olarak atandı.

2011-2013 yıllarında Envanter ve Planlama Şube Müdürlüğü görevini yürütürken Ülkemizin tıbbi aromatik bitkilerinin envanterinin çıkarılması gayesiyle ODÜH ETS adındaki Envanter Takip Sistemini kurdu.

Bugün hâlâ OGM ORBİS sisteminde kullanılmakta olan arazi ölçümlü ve web tabanlı bu sistem ile  Ülkemiz ormanlarındaki tıbbi aromatik bitki varlığı, yayılış haritası, serveti,  yoğunluğu, hasat miktarı ve zamanı  gibi bilgilere ulaşılmaktadır.  

2013-2018 yılları arasında yazılı ve sözlü sınavları kazanarak Hayvansal Ürünler Şube Müdürü olarak atandı ve aynı zamanda "Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkan Yardımcısı" görevlerini sürdürdü. Burada arıcılık konusunda pek çok etkinlik düzenledi ve bal ormanlarının kuruluş işlemlerini takip etti.

8 Mart 2018'de OGM Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı olarak atandı.

27 Ağustos 2018 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı görevine başlayan İsa SERTKAYA evli ve 3 çocuk babasıdır.

''