13.2.2018 / Gösterim Sayısı : 36178

Buzağı Kayıplarının Önlenmesi İçin Eğiticilerin Eğitimi Toplantısı

12-16 Şubat 2018 tarihleri arasında 2’şer günlük 2 grup halinde düzenlenenen “Buzağı Kayıplarının Önlenmesi İçin Eğiticilerin Eğitimi” toplantısı Antalya’da yapıldı.

Toplantıya Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Veli Gülyaz’ın açılış konuşmalarıyla başlandı. Gülyaz açılış konuşmasında 2018 yılının Sayın Bakanımız tarafından “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı” olarak ilan edildiğini, Bakanlığımız tarafından E-coli kaynaklı buzağı ölümlerinin engellenmesi amacıyla ilk planda kullanılmak üzere E-coli aşısı alımı yapılacağını belirtti. Ayrıca 2018 yılında buzağı kayıplarının önüne geçmek amacıyla çeşitli illerde çalıştay ve sempozyumların yapılmakta olduğunu ve tüm il müdürlüklerinde de eğitim çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Türkiye genelinde buzağı takip sisteminin devreye alınarak buzağıların takibinin yapılmasının planlandığını belirtti.

Toplantıya Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Dr.Hakan VELİOĞLU, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Dr.Özhan TÜRKYILMAZ, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ahmet Gökhan ÖNOL, il müdürlüklerinden veteriner hekimler, enstitülerden konu uzmanı personel, özel sektör temsilcileri ve Bakanlığımız ilgili birimlerinden konu uzmanı personel katılım sağladı.

Toplantıda buzağı kayıpları hakkında genel değerlendirme, buzağıların bakım ve beslenmesinde genel yaklaşımlar, ulusal bazda buzağı kayıplarının nedenleri ve çözüm önerileri, erken dönem buzağı kayıplarına profilaktik yaklaşımlar, özel sektör bakışı ile buzağı kayıplarının önlenmesi, numune alma/gönderme prensipleri, hayvan hastalıkları ile mücadele, hayvan hareketleri ve kimliklendirme, buzağı takip sistemi, veteriner bilgi sistemi ve epidemiyoloji, e-reçete sistemi ve ilaç takip sistemi konularında eğitim verilerek, buzağı kayıplarının önlenmesi ile ilgili stratejimiz konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

''