8.5.2018 / Gösterim Sayısı : 6617

2018 yılı Süne Mücadelesi Çalışmaları devam ediyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Türkiye genelinde planlanan süne mücadelesi çalışmaları devam etmektedir. Mücadele ile izleme ve sürvey çalışmaları sonucuna göre üreticilerin bilgilendirilmesi, doğru zamanda ve etkin mücadele yapılması, emgi oranının düşürülmesi ve milli ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

Bu kapsamında sürvey çalışmaları tamamlanan illerde kışlamış ergin sürvey sonuçları ve diğer bitki sağlığı çalışmalarının değerlendirileceği 52 ilin katılımıyla Adana, Diyarbakır, İzmir ve Ankara’da 4 farklı bölgesel toplantılar yapılacaktır.  

Bunlardan ilki, 25 Nisan 2018 tarihinde Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde, ikincisi 2 Mayıs 2018 tarihinde Diyarbakır’da, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Murat Şahin’in başkanlığında yapıldı. Adana’da yapılan toplantıya; Adana, Antalya, Gaziantep, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin ve Hatay İllerinin,  Diyarbakır’da yapılan toplantıya ise Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Ağrı, Mardin, Siirt, Şırnak, Batman, Elazığ ve Malatya illerinin Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürleri ve ilgili Enstitü uzmanları katıldı. Toplantıda süne kıymetlendirme sürvey sonuçları ve diğer bitki sağlığı faaliyetleri değerlendirildi. Bölge illerinde yaklaşık 10,4 milyon dekar buğday alanının dikkatle izlenmesi gerektiği, mücadele çalışmalarında esas olan yumurta parazitlenme ve nimf sürveylerinin titizlikle yapılması, bunların sonuçlarına göre ilaçlama yapılması ve yapılmaması gereken hububat alanlarının belirlenmesi ile üreticilere duyurularak zamanında mücadele yapılmasının sağlanması gerektiği belirtildi.

Değerlendirme toplantılarının, üçüncüsü 14 Mayıs 2018 tarihinde Ege, Trakya ve Marmara bölge illerinin katılımı ile İzmir’de, 4. ise İç Anadolu Bölgesi illerinin katılımı ile Ankara’da yapılacaktır.

''