16.10.2017 / Gösterim Sayısı : 11390

Uluslararası 45. Dünya Arıcılık Kongresi Apimondia 29 Eylül – 4 Ekim 2017 tarihleri arasında, İstanbul’da yapıldı.

#Uluslararası 45. Dünya Arıcılık Kongresi Apimondia 29 Eylül – 4 Ekim 2017

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da açılışında bulunduğu Uluslararası 45. Dünya Arıcılık Kongresi Apimondia 29 Eylül – 4 Ekim 2017 tarihleri arasında, İstanbul'da gerçekleşti.

APİMONDİA TARİHÇESİ

Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren, Arıcı örgütleri ve ilgili diğer kuruluşların üyesi bulunduğu uluslararası organizasyon olan Apimondia, 1893 yılında Arıcılık Kongresi için Uluslararası Komitenin kurulmasından sonra 1897'de Belçika'nın başkenti Brüksel'de 636 katılımcıyla ilk kez toplanmıştır.

Apimondia arıcılık ve arı ürünleri konularında iki yılda bir (tekli yıllarda) farklı ülkelerde; dünya çapında bilimsel, teknik, ekolojik, sosyal ve ekonomik bakımdan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, araştırma kuruluşları, üniversiteler, özel ve tüzel kişiler dahil, işbirliği içerisinde arıcılığı teşvik etmek maksadıyla düzenli olarak yapılan bir kongre/fuar organizasyonudur. Organizasyon Ofisi İtalya'da olan Federasyonun 2015 verilerine göre 75 ülkeden 114 üyesi bulunmaktadır.

124 yıldır düzenli olarak devam eden kongreye birçok ülkeden olduğu gibi ülkemiz bilim insanları, araştırmacı kamu kurum ve kuruluşlarından zaman zaman katılım sağlanmaktadır. Federasyona ülke olarak üyeliğimiz 2003 yılında kurulan Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin başvurusuyla 2005 yılında İrlanda'da yapılan 39. kongrede gerçekleşmiştir.               

Ülkemiz organizasyon düzenlemek üzere aday olduğu,  Ukrayna, Kievde 2013 yılında düzenlenen 43. Kongrede yapılan oylamada %56 oy oranıyla kongreye ev sahipliği yapma hakkını kazanmıştır.

Arıcılık sektörünün dünyadaki tüm paydaşları; bilimsel, teknolojik ve üretime yönelik yapmış olduğu güncel çalışmalarını uluslararası bu platformda paylaşarak ticari ve bilimsel bağlantılar yapma fırsatını elde etmişlerdir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca da desteklenen; 124 ülkeden 3.800'ü yabancı, toplam 13.000 ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen 45. Dünya Arıcılık Kongresi Apimondia, tarihinin en kalabalık katılımlı kongresi ünvanına da sahip odu.

Kanada Montreal'de 2019 yılında 46.sı yapılacak olan Kongrenin 2021 yılında 47.'sinin yapılacağı ülkenin belirlenmesi için yapılan yoğun tanıtım ve kulis çalışmalarının ardından üye ülkelerin delegelerince yapılan oylamada, aday olan 4 ülke (Danimarka, Slovenya, Sırbistan, Rusya) arasından Rusya arıcılar birliği, oylamada yeterli oyu alarak kongre yapma hakkını ülkesine kazandırmıştır.

Kongre bilimsel programı için tıklayınız.


''