15.5.2018 / Gösterim Sayısı : 4835

Spekülatif hareketlere karşı regülasyon görevimizi devreye sokarız

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Çok değerli esnaf arkadaşlarım, sanayicilerim lütfen beni yanlış anlamasınlar. Onlar çok düzgün ve dürüst çalışan insanlar. Ama yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, 'Ramazan geliyor insanların ihtiyaçları artacak ben bu fiyatı biraz arttırayım, fazla kazanayım.' dedikleri an başlarında regülasyon görevimizi görürler." dedi.

Fakıbaba, bir dizi program için geldiği Balıkesir'de evvela Bandırma ilçesi Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde yapımı tamamlanan Biyoteknoloji Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 2002 yılında 10 milyon olan büyük hayvan varlığı sayısının 16 milyona, küçükbaş hayvan varlığı sayısının da 31 milyondan 45 milyona çıktığını belirterek, burada çiftçi ve üreticilerin alın terlerinin, emeklerinin olduğunu çok iyi bildiklerini, bundan dolayı yürekten teşekkür ettiğini bildirdi.

Gıda, tarım ve hayvancılıkta her geçen gün çok daha iyiye gideceklerini aktaran Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Sadece bölgenin değil, dünyanın lider ülkelerinden biri haline geleceğiz. Her zaman bahsediliyor, 'Şunu da ithal ediyoruz, bunu yapıyoruz' ama Avrupa'da bile adı en fazla duyulan Hollanda'nın ithalatının miktarını söylemiş olsam bizim ithalatımızın onun yanında çok az bir miktar olduğunu görmüş olacaksınız. Ben şuna inanıyorum. Çiftçi kardeşlerimizle beraber, hükümetimizle Allah'ın izniyle çok farklı şeyler yapacağız. Sayın Başbakanımız dün açıkladı. Çiftçiye vermiş olduğumuz değerin en önemli kanıtlarından birisidir. Bir ton buğday geçen sene 940 lirayken, bu sene bin 50 liraya çıkardık. Bunun üzerine ayrıca kaliteye göre ilave edeceğimiz fiyatlar da eklenince gerçekten çiftçi kardeşlerimizin yüzünün güldüğünü, konuşurken anlıyorum. Onlara özellikle teşekkür ediyorum. Onların bu, zaten hakkı olan şeyler. Onlar emek veriyorlar biz de karnımızı doyuruyoruz. Geldiğim ilk günden beri şunu söylüyorum; kendi ürününü üretemeyen ülkeler hiçbir zaman tam bağımsız sayılamazlar. Süt üreticisi arkadaşların sıkıntıları vardı. Sıkıntılarını söylediler. Arkadaşlarla akşam toplandık. AK Parti hükümetlerinin zaten özelliği budur. Hemen, anında 2 kuruş olan fiyatı 3 kuruşa sıcak sütte, soğuk sütte 3 kuruşu yüzde yüz artırdık 6 kuruşa ve ondan sonra örgütlü süt üreticilerine 12 kuruş verdik. Yani ortalama, hemen anında bir kararla, kotaları artırdık. İnşallah ramazanda süt desteği, ilk defa vereceğimiz besi desteği ve damızlık koyun desteğiyle 850 milyon liranın üzerinde çok değerli üretici kardeşlerimize bakanlığımızın desteğini vermiş olacağız."

"Kırsalda kalkınma olmadan, şehirlerde kalkınma olamaz"

Bakan Fakıbaba, gıda, tarım, hayvancılığın her geçen gün daha mükemmel, daha tecrübeli ellerde yapılan meslekler haline geleceğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kırsalda kalkınma olmadan, şehirlerde kalkınma olamaz ve Türkiye kalkınamaz. Kırsaldaki insanlar bacılarımız, analarımız şunu diyecekler: Ya ben burada o kadar mutluyum ki kocama hadi kalk buradan gidelim demeyeceğim. Köyün çok güzel yerleşim planları olacak, sosyal alanları olacak. Gençlerimiz orada çok mutlu bir şekilde gençliğini yaşayacaklar. Okulları olacak, imalathaneleri olacak. Kadın destek merkezleri, gençlik destek merkezileri olacak. Bunlar hayal değil. Biz neler başarmadık, neler yapmadık. Bunları da Allah'ın izniyle başaracağımıza inanıyorum. Annelere Allah öyle güzel özellikler vermiş ki biz erkeklerden daha başarılılar, bunu kabul etmemiz lazım. Onun için elimizden geldiği kadar her türlü desteği kadın üreticilerimize ve çiftçilerimize vereceğiz. Ben başarıyı çok seviyorum. Başarılı olmayı çok seviyorum. Başarılı olmak isteyen herkes, her birim, her kuruluş, her enstitü, her bakanlık ne kadar daha fazla kadın istihdam ederse eminim ki o ünite, o bakanlık çok daha başarılı olur."

Fakıbaba, "Saman ithal ediliyor" iddialarıyla ilgili olarak "Bizim normalde saman ihtiyacımız yok ama piyasada bazıları fiyatı yükselttiği zaman, 10 milyon tondan 3 bin ton saman ithali yaptığımız zaman bakıyorsunuz ki piyasada fiyatlar düşmüş. Başka ülkeler de yapıyor bunu. Burada eksikliklerimizi biliyoruz, üzerinde duruyoruz." dedi.

Fakıbaba, Türkiye'nin bir yılda toplam et tüketiminin 1 milyon 350 bin ton olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Emin olun 100 bin ton kadar et ithalatımız oluyor. Dün Sayın Başbakanımız Erzincan'da 250 bin düve projesini başlattı, bunu 3 yılda tamamlatacağız. Ondan 15 gün önce de Şırnak'ta bakan olarak bu kardeşiniz 500 bin damızlık koyun projesini başlattı. Göreceksiniz bunlarla et ithal eden değil ihraç eden bir ülke haline geleceğiz. Çok zor değil. Ben dün akşam, gecenin saat 12'sinde Brezilya tarım bakanıyla beraberdim, tarihini anlattı bize çok benziyor. Onlar da 10-15 yıl önce et ithal eden bir ülkeyken sonradan yapmış oldukları çalışmalarla şu anda dünyanın çeşitli ülkelerine et ihraç ediyorlar. Onun için önümüz açık. Bizim bu desteklerimiz devam edecek. Desteklerimiz kuruşu kuruşuna üretici kardeşlerimizin eline geçecek. Bu sene tahmin ederim 15 milyar lirayı bulacak. 2002 yılında 1,8 milyar lira olan destek, 2018 yılında 15 milyarı bulmuş."

"Ramazan fırsatçılarına geçit yok"

Sadece üreticiyi değil esnafı, sanayiciyi, tüketiciyi de düşünmek zorunda olduklarını belirten Fakıbaba, "Bir bakıyorsunuz ki tarladan sofraya gelinceye kadar fiyat 1 liraysa 7 lira olmuş. Bu konuda da hükümetimiz gerekli çalışmaları yapılıyor. Ama bu seçimden dolayı belki bir aksama olabilir. Buna da mutlaka bir düzen ve kural getirilecektir. Bizim 90 milyona yakın insana karşı da sorumluluğumuz var. Çok değerli esnaf arkadaşlarım, sanayicilerim lütfen beni yanlış anlamasınlar. Onlar çok düzgün ve dürüst çalışan insanlar. Ama yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, 'Ramazan geliyor insanların ihtiyaçları artacak ben bu fiyatı biraz arttırayım, fazla kazanayım' dedikleri an başlarında regülasyon görevimizi görürler. Onun için en ufak duyumlarda gerekeni yapıyoruz." diye konuştu.

Fakıbaba, Türk tarımı ve hayvancılığı için hiç kimsenin kuşkusunun olmamasını isteyerek, "Her geçen ay, her geçen yıl çok daha farklı olacağız. İnşallah son 3 yıl içinde lider bir ülke haline geleceğiz." ifadesini kullandı.

Bakan Fakıbaba, Türkiye açısından 24 Haziran'ın önemli bir tarih olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bugün biz varız, yarın yokuz, olabilir ama Türkiye Allah'ın izniyle mahşere kadar devam edecektir. Biz hiçbir zaman 'Bize oy verdi, vermedi' ayrımı yapmayız, yapmayacağız. Kürt'ü, Türk'ü, Arap'ı hep beraber kardeşiz biz. Zaten son zamanlarda tamamen ortaya çıktı ki PKK'sı da, FETÖ'sü de, PYD'si de, DEAŞ'ı da, DHKP-C'si de... Amaç Türkiye'de yaşayan insanlar mutlu olmasın... Sadece ve sadece piyonlar. Bir emir alıyorlar, o emri yerine getiriyorlar. Onun karşılığında da onlara bir şeyler veriliyor. Onlar da o görevi yapıyorlar. Yoksa ne Kürt ne Türk ne Laz ne Arap ne Çerkez ne Türkiye ile adamların hiç mi hiç en ufak bir dertleri yok. Onların dertleri kendileri. 'Acaba ben ne kazanabilirim, ben nasıl liderlik yapabilirim, ben nasıl daha fazla mutlu olabilirim?' Bencil bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlar. Zaten bunun karşılığı da ölüm oluyor. Onun için artık insanların uyanması lazım. Bizim bir bayrağımız, bir devletimiz, bir milletimiz ve bir vatanımız var. Başka ülkemiz yok. Bir Türkiye var, bir Bandırma var, bir Balıkesir var, bir Urfa var, bir Manisa var. Hep beraber kardeşiz ve bu kardeşlik öyle bir kardeşlik ki... Kardeşlik zenginlik. Başta kendilerini büyük kabul eden devletler, Türkiye'nin bu bölgedeki gücünü azaltmak için bizi önce sağ-sol diye, sonra Alevi-Sünni diye, sonra Kürt-Türk diye bölmeye çalıştılar. Sonradan da FETÖ ayağıyla samimi inançlı insanları kandırıp, kendilerine maşa yapıp, oyun aleti yapıp ülkemizi bölmeye çalıştılar."

Fakıbaba, konuşmasının ardından merkezin açılışını gerçekleştirdi.

"Bugünden itibaren Türkiye'de üçüncü büyük zinciri satışa ilave ettik"

Fakıbaba, daha sonra Bigadiç'e geçerek bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Et ve Süt Festivali'nde yaptığı konuşmada, göreve başladığında Et ve Süt Kurumunun 23 lira 80 kuruştan kesim yaptığını, şimdi ise bunun 27 liraya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

"Üreticimizin zarar etmemesi için ve kendi yaşamını idame ettirebilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz. Günübirlik kontrol ediyoruz. Fiyatlar arttığında mutlaka bizim bu 27 lira olan kesim fiyatlarımız da artacaktır. Hemşehrilerimizin mutfakları şenlensin diye 2 büyük market zincirinde et satışlarımız vardı. 29 lira kıyma, 31 lira da kuşbaşıydı. Bugünden itibaren Türkiye'de üçüncü büyük zinciri satışa ilave ettik. Yani 13 bin olan marketler zinciri 15 bine çıkmış oldu. Ne için? Vatandaşımız, 81 milyon tüketicimiz daha rahat olsun diye. O markette de artık bugünden itibaren bu eti 29 ve 31 liradan alma şansına sahip olacaksınız."

"Gıda, tarım ve hayvancılıkla uğraşan esnaf kardeşlerim Türkiye'nin en fazla onurlu, en fazla da istikrarlı para kazanma fırsatına sahip olacak kardeşlerimiz olacaklardır." diyen Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Buna emin olun. Zor dönemlerimiz olabilir. Bazen dövizlerdeki dalgalanmalardan dolayı yem fiyatlarında bazı sıkıntılar olabilir ama bunların hepsini tek tek aşacağız Allah'ın izniyle. Yeter ki, bize vermiş olduğunuz o desteğe devam edin. Biz de Allah'ın izniyle durmayacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Sütte ve özellikle anaç koyun, keçi desteğinde ramazan ayında 860 milyon lirayı vatandaşımız kendi cebinde bulacaktır. 2002 yılında sadece gıda, tarım ve hayvancılığa 1,8 milyar lira verilirken, sadece anaç koyun ve keçiyle süt desteği için bu kardeşiniz 800 milyon lirayı aşan paradan bahsediyor. Devletimizin, hükümetimizin çiftçiye vermiş olduğu önemin en önemli belirtilerinden birisidir bu. İnşallah bu desteklerimiz devam edecek."

"Birkaç yıla kadar ithalat kesilecek"

Fakıbaba, desteklerinin devam edeceğini anlatarak, "İnşallah göreceksiniz birkaç yıla kadar bu ithalatlarımız da kesilecek. Özellikle kadın kardeşlerimiz ve genç kardeşlerimiz köylerde tarıma önem verdiklerinde, ürettiklerinde siz Türkiye'yi görün. Türkiye uçacak Allah'ın izniyle. Sizlerin sayesinde uçacak. Allah'ın izniyle başımızda Sayın Cumhurbaşkanımız olduğu müddetçe de biz görevimize devam edeceğiz ve durmayacağız. 'Durmak yok, yola devam.' diyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Balıkesir'de tarım ve hayvancılık çok modern şekilde yapılıyor"

Bigadiç'ten Balıkesir'e geçen Fakıbaba, Büyükşehir Belediyesini ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçti. Partililer ve İl Başkanı Hasan Demiraslan tarafından kapıda karşılanan Fakıbaba, burada yaptığı açıklamada, Balıkesir'i çok bilmediğini ancak gördüğü kadarıyla turizmin yanında hayvancılığın büyük ölçüde icra edildiğini belirtti.

Balıkesir'de tarım ve hayvancılığın çok modern şekilde yapıldığını vurgulayan Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Balıkesir'e daha önce de gelmiştim ama gerçekten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olunca bu yöne yönelmek benim görevimdi. Yani bu yönüyle Balıkesir'i çok fazla bilmiyordum. Daha çok turizm olarak öne çıkmıştı ama özellikle üretici kardeşlerimizi görünce, Büyükşehir Belediye Başkanımızın gıda, tarım ve hayvancılıkla ilgili projelerini görünce hakikatten burasının sadece turizm şehri olmadığını, hayvancılık ve tarım olarak da çok önemli merkezlerin başında geldiğini gördüm ve çok mutlu oldum. Zaten hep diyordum; tarım, gıda ve hayvancılıkla ilgili Türkiye'de insanların içinde bir kuşku olmasın. Mutlaka ve mutlaka biz sadece bu bölgenin değil, dünyanın önemli gıda, tarım ve hayvancılık ülkesi olacağız ve bu konuda önemli projelerimiz var ve bu projeler yürüyor. Bakıyorum bakanlığın bütün projelerine yereller hep sahip çıkmış. Bu da beni bir bakan olarak çok mutlu ediyor."

Balıkesir ziyaretinden oldukça memnun olduğunu ve beklediğinden daha güzel projelerle karşılaştığını dile getiren Fakıbaba, Balıkesir'de insanların tarım ve hayvancılığa önem verdiğini söyledi.

AK Parti hükümeti döneminde her türlü sektöre destek verildiğini aktaran Fakıbaba, tarım ve hayvancılık için de desteklerin aralıksız sürdüğünü ifade etti.

Fakıbaba, 24 Haziran'da Balıkesirlilere büyük işler düştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Gerçekten bugün ben mükemmel bir gün geçirdim. Evelallah sayenizde, bütün arkadaşlarımın sayesinde güzel bir gün geçirdim. Bir defa Balıkesir'de insanlar mükemmel. Yani gıdayı, tarımı, hayvancılığı bırakın Balıkesir'in insanları çok misafirperver, güler yüzlü, insancıl. Zaten sayın vekillerim ile Mecliste devamlı beraberdik. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız inanıyorum çok güzel şeylere imza atıyor ve atmaya devam edecek. İnşallah 24 Haziran'da bu hizmetlerin karşılığını Balıkesir halkı bize 'Durmak yok, yola devam.' diyecektir. Bunu diyeceklerine ben şahsen bugün şahit oldum ve inşallah daha fazla çalışacağız, halkımıza daha fazla hizmetkârlık yapacağız, onlara daha fazla layık olmak için elimizden geleni yapacağız."

Fakıbaba, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı tarafından Gala Yaşam ve Aktivite Merkezi'ndeki "Tarım ve Hayvancılık İstişare Toplantısı"na katıldı.

Burada, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve çiftçilerle bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, üreticilere kısaca küçükbaş, büyükbaş ve çiftçiler için verilen destekleri anlattı.

Toplantının kalan kısmı ise basına kapalı devam etti.


''