12.6.2018 / Gösterim Sayısı : 97043

Şanlıurfa'da dev tarımsal tesislerin temelleri atıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katılımıyla Şanlıurfa'da Et ve Süt Kurumu Et Kombinası, Yem Fabrikası ve Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi Üst Yapı temel atma töreni düzenlendi.

Osmanlı Mesire alanında düzenlenen törende konuşan Bakan Fakıbaba, AK Parti hükümetlerinin Şanlıurfa'ya çok sayıda yatırım kazandırdığını, temeli atılan 103 bin metre kare alana sahip kombinenin 60 milyon liraya mal olacağını belirterek şunları söyledi:

"Reisimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın projesiydi. Ben ilk Tarım Bakanı olduğumda şunu söyledi, 'Fakıbaba benim dar gelirli kardeşlerime et yedireceksin.' Ben de talimat emirdir dedim ve çalışmaya başladık. Hakikaten 15 binin üzerindeki şubelerde, beldelerde bile görüyorum, kıyma 29 lira kuşbaşı 31 lira. Temelini attığımız bu tesisler sayesinde günde 70 büyükbaş ve 200 küçükbaş ve bin ton depolama alanımız olacak. Şimdi ise Türkiye'nin en önemli et ve süt kurumu kompleksini burada yapıyoruz. Ben Şanlıurfa'yı tanıtırken 3 tane 'T' diyordum tarım, ticaret ve tarih. Şimdi Şanlıurfa hayvancılığın başkenti olacaktır. Bu konuda ben ve arkadaşlarım AK Parti hükümetleri ve bakanları emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Şu anda gıda OSB hazır. İsot fabrikası nerede olacak, Şanlıurfa'da olacak. Fıstık fabrikası nerede olacak, Şanlıurfa'da olacak."

"Birlikten kuvvet doğar"

Bakan Fakıbaba, muhalefetin sürekli konuştuğunu, AK Parti'nin ise iş yaptığını ifade ederek, halkın bu işleri yakından takip ettiğini ve gördüğünü anlattı.

Katılımcılardan seçim için destek isteyen Fakıbaba, Meclise güçlü bir şekilde gitmeleri gerektiğine işaret ederek, "Eğer güçlü gitmediğimiz takdirde emin olun Sayın Cumhurbaşkanımızın elini kolunu bağladığımız gibi Şanlıurfa'nın da elini kolunu bağlamış oluruz. Yani Meclise 14 kişiyle gittiğimizde farklıdır, 1-2 kişiyle gittiğimizde farklıdır. Birlikten kuvvet doğar. Birlik, AK Parti birliğidir, AK Parti yapar, yönetir." ifadelerini kullandı.

İnsanların oy verdiği kişiyi yakından tanıması gerektiğini vurgulayan Ahmet Eşref Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Burada Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı hepsi benim canım değil mi? Hiç öyle bir ayrımcılık yapıyor muyum, hiç öyle bir farklılaşma olabilir mi? Ben sadece şunların milletvekiliyim... Bu mantık ile Türkiye'de bir yere gidemezsiniz. Türkiye, Türkiye'de yaşayan bütün herkesin ülkesidir. Türkiye Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin, Lazların ülkesidir. Bizi Allah'tan başka kimse bölemez, ayıramaz."

Yapılan konuşmanın ardında tesislerin temsili açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından Bakan Fakıbaba ve beraberindekiler halkla birlikte iftar yaptı.

Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı İbrahim Toru, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


''