T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Marka Geliştirme Çalışmaları

Yayın Tarihi : 28.2.2020

Tarım Şurası çıktıları arasında yer alan tarım, gıda ve orman ürünlerinin markalaşmasına yönelik "Küresel Marka Geliştirme" çalışmaları kapsamında, 10 – 14 Şubat 2020 tarihleri arasında Balıkesir, Çanakkale ve Bursa illerine Stratejik Pazarlama Daire Başkanlığı tarafından bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Söz konusu illerde İl Müdürlükleri ile birlikte Edremit Ticaret Borsası, Edremit Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Ayvalık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ayvalık Ticaret Odası ve Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı, MARMARABİRLİK ve tarımsal üretici örgütlerine ziyarette bulunulmuştur. Ziyaretlerde, Başkanlığımız tarafından marka çalışmaları hakkında bilgi verilmiş, kuruluşların talep ve görüşleri değerlendirilerek marka çalışmalarına katkı sağlanmıştır.

11 Şubat 2020 tarihinde Balıkesir Edremit ve Ayvalık İlçelerinde zeytinyağı sektörü

12 Şubat 2020 tarihinde Çanakkale ve Ezine İlçesinde peynir ve zeytin ürünleri sektörü

13 Şubat 2020 tarihinde Bursa İlinde Bursa siyah inciri ve zeytincilik sektörü konularında

sektör temsilcileri, üretici örgütleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımları ile değerlendirme toplantıları ve işletme ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Bursa Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Coğrafi İşaretli Ürünlerin Ticarileşmesi ve Markalaşması" adlı toplantıda katılımcılar coğrafi işaret tescilli ürünlerin markalaşmaları konusunda bilgilendirilmiş olup Bakanlığımızın markalaşma çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.