T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIZ KARDEŞİM PROJESİ ELAZIĞ PROGRAMI

Yayın Tarihi : 22.6.2021

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ayşin Işıkgece'nin katılımlarıyla Kız Kardeşim Projesi kapsamındaki eğitimlerin beşincisi 19-20 Haziran 2021 tarihleri arasında Elazığ'da gerçekleştirildi. 

Programa Bölge Milletvekilleri, Strateji Geliştirme Başkanı Özgür Akif TEL, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet HASDEMİR, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun SEÇKİN, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhsin YAZICI, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Dr. Muhammed ADAK, Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Sürur KIR,  İl Protokolleri, kadın çiftçiler, Kooperatif, Birlik, Üretici Örgütleri ve davetliler katılmışlardır.

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yapılan "Kız Kardeşim Projesi" tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada Işıkgece, Türkiye'nin çok zengin biyoçeşitliliğe sahip olduğunu ve bu durumu katma değere dönüştürecek projeler geliştirdiklerini söyledi.
Yerel ve yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlanması konusunda kadınlara yönelik Kız Kardeşim Projesini hayata geçirdiklerini aktaran Işıkgece, şöyle dedi:
"Piyasada çok ciddi bir boşluk var, şu anki yaptığımız projenin temelleriyle alakalı olarak. Yani yerel, yöresel ürünlerin pazarda yer bulması, hak ettiği değeri bulması ve tüketiciye tüm Türkiye'de ulaşımıyla ilgili ciddi bir talep var ama ürünlerin satış kabiliyetini alması ve hak ettiği değeri bulmasıyla ilgili gidilecek bir mesafe var. Her bölgemiz çok zengin. Bu bölgeye özel endemik çeşitlilik, çok farklı tatlar var ama bu tatların düzgün ambalajlarda etiket mevzuatına, barkodlu, hijyen ve gıda güvenliği standartlarına uygun, ulusal pazarlarda yer almasını gerektirecek yolumuzda gittiğimiz mertebede ciddi eksiklerimiz var. İşte tam da bu anlamda ilk etapta 10 ilimizde çalışma başlattık."
Projeyle ilgili 2 gün eğitimlerin verileceğini kaydeden Işıkgece, eğitim maratonunda finansal okuryazarlığın da olacağını bildirdi.

Proje kapsamında Strateji Geliştirme Başkanlığı adına, Stratejik Pazarlama Daire Başkan V. Cihan NAZLI tarafından "Dijital Tarım Pazarı (DİTAP)" , Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu personeli tarafından ise "Coğrafi İşaretler" konulu eğitimler verilmiştir. 

Başkanlığımızca verilen eğitimlere büyük ilgi gösteren kadın girişimcilere eğitimin sonunda sertifikaları verilmiştir.