T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DİTAP SÖZLEŞME İMZALAMA TÖRENİ

Yayın Tarihi : 25.6.2021

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ayşin Işıkgece Başkanlığımız tarafından yürütülmekte olan Dijital Tarım Pazarı projesi kapsamında Elazığ'da Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sözleşme imzalama törenine katıldı. Yapılan imza töreninde Strateji Geliştirme Başkanı Özgür Akif Tel ve Stratejik Pazarlama Daire Başkanı Cihan Nazlı'da hazır bulundular.

Konuşmasında Dijital Tarım Pazarının önemini vurgulayan Sayın Işıkgece : "Çok Anlamlı Bir Portal Var, DİTAP dediğimiz projenin ismi biraz anlaşılmaz ama içeriğine girdiğinizde çok anlamlı bir portal var. Sanal ortamda üretici ile alıcıyı buluşturuyoruz. Biz Bakanımızın fikrini hayata geçirdik. Bu proje ile üretilmesi gereken kadar ürün üretilmesi için arz ile talebi bir araya getiriyoruz. Bu bizim için üretimdeki  planlamanın bir aşamasıdır. Hep eleştirilen bir konu var biliyorsunuz. Üretimde, tarımda planlama gerekiyor diye. İşte tam da üretimdeki planlamaya olanak sağlayan dijital bir ortamımız var. Hem üretim planlanıyor, hem de fiyat belirleniyor" diye kaydetti. Konuşmasının devamında üretici ve alıcılıların portala üye olmasının önemine değinen IŞIKGECE portal üyeliğinin üretici ve alıcılar için birçok avantaj ve imkânlar sağladığını belirterek buradan yapılacak sözleşmeli üretimlerin hem üreticiler hem tüketiciler açısından yerinde, zamanında belirlenmiş standartlar ve fiyatlar noktasında taraflara uygun şartlarda üretim ve pazarlama imkânları sunacağını belirtti.

Yapılan tören bölgede faaliyet gösteren marketler zinciri yetkilisi ile üreticiler arasında sözleşmelerin imzalanmasını müteakip sona ermiştir.