T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Avrupa’nın en büyük Tarım Makineleri ve Ekipmanları Fuarı Agritechnica 2019, “Küresel Tarım-Yerel Sorumluluk” Temasıyla 10-16 Kasım 2019 tarihlerinde Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşmiştir.

Yayın Tarihi : 4.12.2019

Avrupa'nın en büyük Tarım Makineleri ve Ekipmanları Fuarı Agritechnica 2019, "Küresel Tarım-Yerel Sorumluluk" Temasıyla 10-16 Kasım 2019 tarihlerinde Almanya'nın Hannover kentinde gerçekleşmiştir.

Başkanlığımız Stratejik Pazarlama Daire Başkanlığı ve Proje ve Yatırım Yönetimi Daire Başkanlığı ile birlikte Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, TİGEM, TKDK, AOÇ, DSİ, OGM ve TMO temsilcileri Bakanlığımız standında ürünlerini, kuruluşlarını ve çalışma konularını tanıtma imkanı elde etmişlerdir.

Agritechnica 2019, 53 farklı ülkeden 391.000 m² alanda toplamda 2.800 katılımcıya ev sahipliği yapmıştır. Almanya dışından yaklaşık 1.740 katılımcı fuarda yer almıştır. Ülkemizden 112 firma 7.263 m² alanda stant açmak suretiyle firma sayısı en fazla 5. ülke olarak fuarda yerini almış, Bakanlığımız ise 108 m²lik stant alanı ile Agritechnica 2019 Fuarına katılım sağlamıştır.

Söz konusu fuarı ziyaret eden 450.000 ziyaretçinin 130.000'i 152 farklı ülkeden gelmiştir.

13 Kasım 2019 tarihinde Hannover Başkonsolosu Sayın Banu MALAMAN ve Hannover Ticaret Ataşesi Sayın Nilüfer SANDALLI Bakanlığımız standını ziyaret etmiştir. Sayın MALAMAN'a tarımsal mekanizasyon sektöründe kaydedilen gelişmeler, ülkemizin mevcut potansiyeli ve ihracatın arttırılmasına yönelik yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.

Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep KONUK ve beraberindeki heyet ile Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik YAVUZ ve beraberindeki heyetin Bakanlığımız standını ziyaretlerinde kendileri ile istişarelerde bulunulmuştur.

Bursa Tarım Orman İl Müdürü Hamit AYGÜL ve Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği temsilcileri de Bakanlığımız standını ziyaret edenler arasında yer almıştır.

Fuarın ilerleyen günlerinde de İspanya, Kanada, Brezilya, Rusya firma temsilcileri ile standımızda görüşmeler gerçekleştirilmiş olup karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi noktasında talepleri alınmıştır. Bu vesileyle ülkemizin tarımsal potansiyeli, uluslararası ticarete konu ürünlerin ihracatı ile tarımsal pazarlama konusunda bilgi verilerek ülkemiz tarım sektörünün tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

Tarım teknolojileri açısından Dünyanın önde gelen ve Avrupa'nın en büyük Tarım Makineleri ve Ekipmanları fuarına Tarım ve Orman Bakanlığı olarak katılım sağlayarak tarımsal mekanizasyon sektörünün tanıtımı noktasında fuara katılım sağlayan firmalarımıza uluslararası platformda gerekli destek verilmiş olup Bakanlık standımızı ziyaret eden yabancı sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda ilgili Türk firmalarına gerekli yönlendirme yapılmıştır.

Bu kapsamda, ülkemiz tarımının potansiyeli, ihracat kapasitesi hakkında yapılan tanıtımların yanısıra uluslararası ticarete konu olan ürünlerimizin ihracatının arttırılmasına yönelik yürütmekte olduğumuz hedef ürün ve hedef ülke çalışmamızda ortaya konulmuş olan hedef pazarlara yönelik ilgili ülkelerin stantları yetkililerce ziyaret edilerek gerekli temas noktaları ile iletişim sağlanmıştır.