T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“TARYAT” İLE PROJELER YATIRIMA DÖNÜŞÜYOR

Yayın Tarihi : 19.6.2020

Dünya'da ve Ülkemizde yaşanan son gelişmeler tarımın önemini bir kez daha öne çıkarmış ve mevcut tarımsal potansiyelin değerlendirilmesi açısından tarım ve gıda sektörlerine yapılacak yatırımlar daha da önem kazanmıştır.

TARYAT'A 75 BİN BAŞVURU

Strateji Geliştirme Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi ve 81 İl Müdürlüğümüzde bulunan TARYAT Birimlerine yaklaşık 75.000 kişi; tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında yatırım yapmak üzere başvuruda bulunmuştur. Başvurulardan yaklaşık 7 bini yatırıma dönüşmüştür.

 Yatırımcılara, gerek Bakanlığımızın gerekse diğer kurum ve kuruluşların verdiği teşvik, destek ve hibeler hakkında doğru bilgi ve yönlendirmeler, sektörün yatırım maliyet analizleri, il, ülke ve dünya pazar durumları ve arz-talep dengeleri gibi konularda sağlıklı bilgiler sunularak doğru alana doğru kişilerin yatırım yapması için azami gayret gösterilmektedir.  

Bu bağlamda TARYAT kapsamında Kastamonu ilimizde faaliyete geçen örnek yatırımlar;

Siyez Buğdayı İşleme ve Paketleme Tesisi

Kasmatonu TARYAT biriminin desteğiyle yatırımcı firma, Türkiye'deki ilk Siyez Buğdayı İşleme Tesisini kurarak önce bulgur, sonra da un ve unlu mamullere başlamıştır. Siyez bulguru, siyez unu, siyez makarnası, siyez eriştesi gibi çeşitli ürünlerin üretimi ve pazarlamasını yapmakta olan firma Bakanlığımızın hibe desteklerinden (KKYDP) faydalanarak modern bir işleme paketleme tesisi yanında 3.500 ton kapasiteli iki adet siloya da sahip olmuştur. Firma yüzün üzerinde fuarda tanıtım yaparak, siyezin bugünkü tanınırlığına ulaşmasında rol katkıda bulunmuştur.  Bugün itibarıyla 300'ün üzerinde sözleşmeli çiftçi ile üretilen siyez buğdayından 17 farklı ürün üretmekte ve ulusal marketlerde satışa sunulmaktadır.

 Sarımsak İşleme ve Paketleme Tesisi

 "Coğrafi İşaretli Ürünler" arasında olan Taşköprü sarımsağı işleme tesisin kapasitesi günlük 150 kg'dan 1.500 kg'a çıkarılmıştır.

Tesiste Taşköprü sarımsağının AB Standartlarına uygun şartlarda yeni teknoloji ürünü makinelerle ayıklama, sınıflandırma, temizleme, soyma, paketleme vb. işlemleri yapılmakta;   bununla yerel ve ulusal perakende firmaları aracılığıyla güvenli, sistemli ve bilinçli yöntemlerle daha geniş kitlelere ulaşması sağlanmaktadır.

Böylece yıllık ortalama karı on katın üzerinde artan firma sarımsak püresi, diş sarımsak, dondurulmuş sarımsak gibi çeşitli formlarda sarımsak ürünleri üretimi de gerçekleştirmektedir.

Firma ayrıca 2020 yılı itibariyle söz konusu tesiste Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleme Programına başvurarak güneş enerjisi yatırımına da başlamıştır.

Modern Hayvancılık Tesisi

Birçok çiftçi TARYAT biriminin yönlendirmesi ile Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleme Programına başvurarak son teknoloji ürünü alet, ekipman ve sağım sistemini de barındıran hayvan refahına uygun modern yeni ahır yatırımını tamamlayarak fenni şartlarda süt üretimine başlamıştır. Süt üretiminde ciddi artış sağlayan yatırımcı daha önceden düşük fiyata satmış olduğu sütü çok daha yüksek fiyattan satmaya başlamış, aynı zamanda çevredeki çiftçiler için de örnek olmuştur.

TARYAT Kapsamında Ordu İli Örnek Yatırımı

Kadın Eli Değdi Meyveler Çürümedi

Ordu İli Fatsa İlçesi Kabakdağı Mahallesi ve çevre köylerde ikamet eden 55 kadın ekoturizm ve organik tarım projesi geliştirmiştir.

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan 18-65 yaş arası 55 kadın Kabakdağı Mahallesi Muhtarlığı işbirliğinde seçilmiş ve Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Fatsa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde pestil üretimi, meyve kurutma, pekmez yapımı üzerine eğitimler verilmiştir.

 Proje kapsamında kurulan tesiste fındık bahçeleri arasında tek ağaç şeklinde yetiştirdikleri elma, armut, erik, kivi, üzüm, karayemiş, dut ve Trabzon hurması gibi meyveleri işleyip kuru meyve, pestil veya pekmez yaparak satışa sunmaları ve bu faaliyetten gelir elde etmeleri hedeflenmiştir.

Proje Dünya Kadın Çiftçiler Günü kapsamında düzenlenen "Girişimci Kadın Çiftçiler" ödül töreninde Fark Yaratan Özel Projeler Kategorisinde ödüle layık görülmüş ve Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi tarafından ödüllendirilmiştir.