T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANIN’DAN TARYAT PERSONELİNE SUNUM

Yayın Tarihi : 8.3.2021

Başkanlığımız Proje ve Yatırım Yönetimi Daire Başkanlığınca yürütülen "Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi" (TARYAT) Eğitim ve bilgilendirme çalışmaları kapsamında; 05.03.2021 tarihinde video konferans yöntemiyle, Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kenan PEKER tarafından ''Ülkemiz Tarım ve Orman Sektörünün Yatırım Fırsatları ve Finansmana Erişim'' konulu bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Müdür Yardımcılarımız, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlerimiz, Bakanlık Merkez Birimlerimizin temsilcileri ve TARYAT Biriminde görev yapan personeller katıldılar.

Daire Başkanı Sedat ILDIZ'ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Sayın PEKER Sunumunda; Tarımsal Değer Zinciri Bileşenleriyle birlikte Yatırım Fırsatları konularına değindi. Tarım-Orman sektörü, Biyo ekonomi ve Döngüsel Ekonomi ana başlıklarıyla birlikte Ülkemiz yatırım fırsatları detaylı bir şekilde anlatıldı. Sayın Peker Sunumunda örnek yatırım fırsatları olarak; Güneş enerjili iklimlendirilmiş arı kovanı üretimi, faydalı böcek yetiştiriciliği, yerel tohum üretimleri, yeni çeşit meyve yetiştiriciliği, kuzugöbeği mantar yetiştiriciliği, üzüm yetiştiriciliği, safran yetiştiriciliği, kurbağa yetiştiriciliği, ışkın yetiştiriciliği, tandır ekmeği, sülük üretimi, kenger yetiştiriciliği, koyun yününün değerlendirilmesi ve tarımsal yayım uzmanlığı gibi yatırım konularına dikkat çekti. Webinar, soru- cevap bölümünün ardından  sonlandırıdı.