T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARYAT’LA HAYALLERİNİZ GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

Yayın Tarihi : 13.4.2021

Yatırımcıların tarıma ilgisinin giderek arttığı günümüzde, tarım alanında sahip olduğumuz büyük potansiyeli değerlendirmek, yatırımcılara rehberlik etmek amacıyla Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi (TARYAT) ve İl Müdürlüklerimiz bünyesinde faaliyet gösteren Tarımsal Yatırımcı Danışma Birimleri çalışmalarına devam etmektedir.

Tarım sektöründe yatırımların artması, kaynakların etkin kullanımı ve atıl kapasitenin oluşmamasını sağlamak amacıyla, tarım alanında yatırım yapmak isteyen ulusal ve uluslararası yatırımcılara ülkemizdeki fırsatlar, tarım sektörüne sağlanan destekler ve teşvikler hakkında bilgi vererek yol göstermekte ve rehberlik etmektedir.

Tüm Bakanlıkların ve ilgili diğer kuruluşların tarım alanında vermiş oldukları destekler, teşvikler ve hibeleri bir şemsiye altında toplayıp yatırımcılarımızın doğru alanlara yönlendirilmesini sağlamaktadır.

TARYAT tarımsal yatırımcılara, e-posta, telefon ve yüz yüze görüşme gibi birçok farklı kanalla hizmet sunmaktadır. 2020 yılında 28.980 yatırımcı birimlerimizle irtibata geçerek ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşmış ve bunlardan 7.063 tanesi proje fikirlerini yatırıma dönüştürmüştür.

2021 yılı ilk üç aylık dönemde ise açıklanan hibe programlarının katkısıyla yaklaşık 19 Bin yatırımcı birimlerimize başvurmuş ve bu proje fikirlerinden yaklaşık 3 Bin tanesi yatırıma dönüşmüştür.

Bu çalışmalar kapsamında yatırım fırsatlarını geniş kitlelerle buluşturmak ve görünürlüğünün arttırılmasını sağlamak amacıyla İl Müdürlüklerimize bağlı Tarımsal Yatırımcı Danışma Birimleri tarafından reklam panoları ve broşürler hazırlanarak yatırımcılara ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Görünürlüğü artırmaya yönelik çalışmalara ait fotoğraf karesine yansıyan İllerimizden örnekler için tıklayınız.