25.06.2014 tarihli Eylem yapan şahısla ilgili basın açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında "Ak Parti Genel Merkezi önünde mağdur olduğunu ve iflas ettiğini iddia ederek eylem yapan şahısla" ilgili bazı haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.   

Bugün Ak Parti Genel Merkezi önünde mağdur olduğunu ve iflas ettiğini iddia ederek eylem yapan şahıs; gerçeklerin ortaya çıkarılması için bakanlığımıza davet edilmiş ve bizzat sayın Bakan tarafından dinlenmiştir.

Sayın Bakan'ın talimatlarıyla şahsın ileri sürdüğü iddialar kapsamlı bir şekilde araştırılmış, beyanlarının gerçek dışı olduğu tespit edilmiştir.

Ağrı ilinde yaşayan şahsın kendi adına kayıtlı herhangi bir hayvan varlığı olmadığı gibi, kayıtlı ticarete konu bir işlemine de tespit edilmemiştir.

Ancak, şahsın oğlunun adına kayıtlı 2012 ve 2013 yıllarına ait toplam 95 adet büyükbaş hayvanı olduğu tespit edilmiş, bu hayvanlardan 83'ü bakanlığımıza bağlı Et ve Süt Kurumu'nda kestirilmiş ve bedelinin şahsa ödendiği bilgisi alınmıştır.

Şahsın kurumumuzdan herhangi bir alacağı bulunmamaktadır.

Görüşme esnasında söz konusu şahıs, kredi için yardım talebinde bulunmuş, müracaat etmesi durumunda ilgili kredi kuruluşları tarafından mevzuat çerçevesinde talebinin değerlendirileceği bilgisi kendisine verilmiştir.

Diğer yandan; kayıtlı bütün üreticiler faaliyet alanına göre desteklemelerden istifade edebilmektedir.  Şahsın gerçekte üretici olmadığı, hayvan ticaretine aracılık yapması sebebiyle bu haktan yararlanamadığı belirlenmiştir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ​

''