26.06.2014 tarihli Kırmızı Etle ilgili Basın Açıklaması

 

BASIN AÇIKLAMASI

TÜRKİYE'DE KIRMIZI VE BEYAZ ET KONUSUNDA HERHANGİ BİR SIKINTI YOK.

RAMAZAN ÖNCESİ ARTAN TALEBİN KARŞILANMASI İÇİN ET VE SÜT KURUMU GEREKLİ BÜTÜN TEDBİRLERİ ALDI.

VATANDAŞLAR PİYASADAN DAHA UCUZA ET SATAN ET VE SÜT KURUMU'NUN SATIŞ MAĞAZALARINA DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR.

Son günlerde bazı basın ve yayın kuruluşlarında Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü mağazalarında et kalmadığı, et satılmadığı yönündeki haberler gerçek dışıdır.

Bakanlığımızın ilgili kuruluşu Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'nün çeşitli illerde 17 adet satış mağazası ve 63 adet franchise mağazası bulunmaktadır.

Mağazalarda satılan et ürünlerinin fiyatının piyasa fiyatlarına göre daha cazip olması ve ramazan ayına girerken et ürünlerine olan talebin artışına bağlı olarak bir yoğunluk yaşanmaktadır.

Mağazalarda küçükbaş ve kanatlı et satışında hiçbir sıkıntı yoktur. Dana etinde ise;

Aksine franchise satış mağazalarına 2013 yılının ilk 5 ayında aylık ortalama 300 ton dana eti verilmişken, 2014 yılının aynı döneminde %62'lik artışla aylık 482 ton et talebi sorunsuz olarak karşılanmıştır.

2013 yılı ramazan ayı öncesi aylık satış ortalaması 300 ton iken ramazan ayında %166 artışla 805 tona çıkmıştır.

Dolayısıyla franchise satış mağazalarının kurum tarafından gönderilen etleri doğrudan tüketiciye perakende olarak satması, toptan satışlara yönelmemesi gerekmektedir. Toptan satış yaparak mağazalarda et kalmadığı yönünde imaj oluşturulması girişiminden vazgeçilmelidir.

Kurum, mağazaların artan %62'lik talebini sorunsuz karşılamış olup önümüzdeki ramazan ayı boyunca da gerekli tedarik sağlanacaktır. Hayvan alımı ve bağlantılarda da herhangi bir sıkıntı yoktur.

       Her ramazan ayı öncesi benzer spekülasyonların yapılarak tüketiciye daha pahalı et yedirilmemesi, spekülatörlerin amacına hizmet edilmemesi için herkesin duyarlı olması gerekmektedir.

Kamuoyunun dikkatine saygıyla sunulur. ​

''