02.09.2014 tarihli Mavidil Hastalığı Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

 

​Son günlerde bazı basın yayın organlarında "Kocaeli'nde Mavidil hastalığından çok sayıda hayvanın zarar gördüğüne dair" haberler yer almıştır. Haberlerle ilgili olarak Bakanlığımızın aşağıdaki açıklamayı yapmasına ihtiyaç duyulmuştur.

-Mavidil hastalığı ilk olarak 30 Mayıs 2014 tarihinde Yunanistan'da, daha sonra 15 Temmuz 2014 tarihinde Bulgaristan'da çıkmıştır. Yunanistan ve Bulgaristan'da görülen hastalık, İtalya ve Romanya'ya da yayılmıştır.

 

-Sivrisineklerle bulaşan Mavidil hastalığı 12 Ağustos'ta ülkemizde Kırklareli ili, Kofçaz ilçesi, Karaabalar köyünde görülmüştür.

 

-Mavidil hastalığına karşı Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından aşı üretilmektedir.

 

-Mavidil hastalığının yayılmasının engellenmesi için Marmara bölgemizde bulunan toplam 980 bin baş küçükbaş hayvan aşılanmıştır. Hastalıkla mücadele amacı ile aşılamanın yanında, kordon ve karantina tedbirleri uygulanmakta, sivrisinek mücadelesi yapılmaktadır.

 

-Kocaeli İlinde görülen Mavidil hastalığı ile ilgili olarak, resmi kayıtlarımıza göre 8 küçükbaş hayvanın öldüğü tespit edilmiştir. Kocaeli'nde görülen hastalık mihrakları ve çevrelerinde bulunan 9 bin küçükbaş hayvan aşılanmış olup, risk bazlı aşılamalar devam etmektedir.

 

-Bakanlığımız tarafından hastalıkla ilgili tüm tedbirler alınmış olup hastalık mihraklarında kordon ve karantina uygulanmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

''