T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun

Yayın Tarihi : 10.1.2018

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

"Farklı seslerin, hür fikirlerin kendini ifade imkânı bulduğu basın, demokrasinin olmazsa olmazlarındandır. Toplumun sesi olması, vatandaşların haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılaması dolayısıyla da, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasında önemli rolü söz konusudur.

Basını bağımsız ve özgür olan bir ülkenin demokrasisi de o denli güçlü olur. Bu bakımdan basın mensuplarının tarafsız ve doğru biçimde haber alabilmesinin sağlanması, demokrasimizin sağlıklı bir şekilde işlemesi ve güçlenmesi açısından önem taşımaktadır. Farklı fikirleriyle ve yönetimlerin uygulamalarını takip etmeleriyle aynı zamanda idarecilerin çalışmalarına da yardımcı olmaktadırlar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, uzun yıllar gündelik politikalarla yönetilen tarımı, son 15 yıllık dönemde rekabete dayalı iktisadi bir sektör olarak ele aldık ve pek çok yeni proje ve uygulamayı hayata geçirdik. Bu sayede tarımı, ülke ekonomisinin önemli sektörlerinden biri haline getirdik. Bu süreçte çiftçilerimizle, üreticilerimizle, ilgili tüm sektörlerimizle işbirliği içerisinde yürüttüğümüz çalışmalarımızda basın kuruluşlarımızın katkısını önemli görüyorum. Çalışmalarımızın, projelerimizin kamuoyuna aktarılmasında ve vatandaşların taleplerinin de dile getirilmesinde basın kuruluşlarımız adeta köprü vazifesi gördüler. Bu vesileyle kendilerini hep tarımın bir paydaşı olarak gördüğüm basın mensuplarına bu anlamda teşekkürü bir borç biliyorum.

Önümüzdeki süreçte yine basın mensuplarımızın desteği ve katkılarıyla çalışmalarımızı 2023 hedeflerimiz doğrultusunda geliştirerek sürdüreceğimizi belirtmek isterim.

Ayrıca basının demokrasiye katkısının, sadece halkın ve ülkenin menfaatlerini göz önüne alıp tarafsız ve doğru habercilik yapmalarıyla mümkün olabileceğini de unutmamamız gerekiyor. Bu bağlamda insanı önceleyen, ülkede barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesine katkı sağlayan basın mensuplarımızın habercilik anlamında ortaya koydukları çabayı takdire şayan görüyorum. Bu bilinçle hareket eden basın kuruluşlarımızın, hem demokrasimizin gelişmesine ve ülkemizin kalkınmasına hem de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine katkılarını sürdüreceklerine inanıyorum.

Bu düşüncelerle, sorumluluk bilinciyle hareket eden değerli basın mensuplarımızın 'Çalışan Gazeteciler Günü'nü yürekten kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum."