T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2018 yılı yaş çay alım fiyatı, prim ödemesiyle birlikte 2,45 lira

Yayın Tarihi : 30.4.2018

Başbakan Binali Yıldırım, "Bu sene yaş çay kilogram fiyatına 2 lira 45 kuruş olarak karar aldık. Alım fiyatı bu olacak. Bunun altında olmayacak." dedi.

Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Hükümet olarak farklı konularda uygulayacakları müjdeleri açıkladı.

Çay alım fiyatlarına ilişkin düzenleme yapıldığını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Çay toplama mevsimi başladı. Yarın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Rize'ye giderek çay fiyatlarını açıklayacaklar. Bu sene yaş çay kilogram fiyatına 2 lira 45 kuruş olarak karar aldık. Prim ile beraber alım fiyatı bu olacak. Bunun altında olmayacak. 2 lira 45 kuruşa kilosunu geçen seneye göre değerlendirdiğimizde ÜFE'nin üzerinde bir orana tekabül ediyor. Yaklaşık yüzde 16. Çay bölgesindeki vatandaşlarımıza bu müjdeyi de vermiş olalım. Mevsimimiz bereketli olsun."

"Çiftçiler, işledikleri hazine arazisini satın alabilecekler"

Hazine arazisini kullanan çiftçilerin olduğunu ifade eden Yıldırım, "Ecri misil ödeyerek hazine arazisini kullanıyorlar ama bazı haklardan yararlanamıyorlar. Bu düzenlemeyle kullanmaya devam edecekler ve 10 yıl sonra da isterlerse satın alabilecek veya kullanma anlaşmasını bir 10 yıl daha yenileyecekler. Hâlihazırda kanun çıktığında son üç yıldan beri ecri misil ödemiş kullanana... İhaleyle değil. Onun hakkı, ona vereceğiz ve yarı bedeline." dedi.