T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakan Pakdemirli: “Malazgirt Zaferi Gönül Coğrafyamızı İnşa Etmeye Başladığımız Yerdir"

Yayın Tarihi : 26.8.2018

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muş'ta Malazgirt Meydan Muhaberesi Tarihi Milli Parkı açılış törenine katılarak burada bir konuşma yaptı.

Bakan Pakdemirli gelecek nesillere Anadolu'nun Türk yurdu haline getirilişinin destanını anlatmanın önemine işaret ederek  "Bu zafer, bir vatan edinmenin destansı hikayesidir. Malazgirt Zaferi gönül coğrafyamızı inşa etmeye başladığımız yerdir." dedi.

Pakdemirli, "Bizden sonraki nesillere Anadolu'nun Türk yurdu haline getiriliş destanını anlatmak boynumuzun borcudur. Bu yüzden bugün çok anlamlı bir hizmetin açılışı için Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı açılışı için buradayız." ifadesini kullandı.

"Amacımız Malazgirt Ovası'nın Kilidini Açan Ecdadımıza Layık Olmaktır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl gerçekleştirilen Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı'nda verdiği talimat doğrultusunda çalışmaların başlatıldığını kaydeden Pakdemirli, "Burada Malazgirt ilçesi sınırları dahilinde bulunan 240 hektarlık alanı 43'üncü milli parkımız olarak ilan ettik. 100 günden kısa bir süre içerisinde de bu büyük tesislerin yapımını gerçekleştirdik. Amacımız Malazgirt Ovası'nın kilidini açan ecdadımıza layık olmaktır." dedi. 

Tarihi milli parkın birinci etap uygulama projesinde yer alan fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, toplanma, ikram, rezerv alanı, namazgah, helikopter pisti, otoparklar, şadırvan ve sosyal donatı alanlarının açılışının gerçekleştirildiğini ifade eden Pakdemirli, Malazgirt Zaferi'nin bu eserlerle gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.

"Ecdadımıza Minnet Vatanımıza Hizmet Anlayışıyla Hareket Ediyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Muş'ta verimli ovaların sit alanı olarak koruma altına alındığını aktararak, "Ecdadımıza minnet vatanımıza hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu zafer ne mühimdir ki Anadolu'nun kapılarını ebediyen Türklere açmıştır. Ne mutludur ki Anadolu'nun bağrından Mevlanalar, Yunuslar, Fatihler, Süleymanlar, Nene Hatunlar çıkmıştır. Ne güzel ki bu ecdada sahip çıkan ak süt emmiş yiğitler vardır. Recep Tayyip Erdoğanlar vardır." diye konuştu.

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ile Muş Valisi Aziz Yıldırım'da konuşma yaptı.