T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Bakanlık personeliyle bayramlaştı…

Yayın Tarihi : 27.8.2018

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bakanlık personeli ile bayramlaştı.

Bayramlaşma öncesinde bir konuşma yapan Bakan Pakdemirli, zamanın çabuk geçtiğini ve bakanlık görevine atanalı yaklaşık 50 gün olduğunu belirterek, yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulunarak, çalışanlara seslendi.

Bakan Pakdemirli; "Tabi bakanlığımızda bir bekleyiş vardı. İşte kadrolar ne olacak kim nereye yerleşecek. Çok hızlı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. 24 Haziranda yeni bir sisteme geçtik. Bu geçiş itibari ile millet daha fazla hizmet bekliyor. 16 yıldır başarılı bir iktidar var. Çok şey yapılmış ancak bugün yeni bir şeyler söylemek lazım. Özellikle de bakanlığımızdan da büyük bir beklenti var." dedi.

Bakanlığın büyük başarılara imza attığını ve iki farklı bakanlığın bir araya geldiğini kaydeden Pakdemirli, "Tarım ve Orman geçmişte de bir aradaydılar. Ayrılmalar oldu, birleşmeler oldu. Şimdi tekrar birleştik ve kavuştuk. Toprak ve suyu kavuşturduk. Bu aslında çok güzel anlamlı ve manalı. Çok büyük bir teşkilat 150 bin kişiye varan bir teşkilata sahip olduk. İstihdam çok önemli bende bunu çok önemsiyorum. Rabbim bana 150 bin kişiye liderlik, abilik yapmayı nasip etti: ama şunu unutmayın ki büyük işler büyük takımlarla oluyor. Ben sadece size ilham verebilirim, yol gösterebilirim, ışık verebilirim onun dışında işi yapacak olan sizlersiniz." diye konuştu.

Artık yönetimde yeni bir sisteme geçildiğini ve bu yeni sistemde bürokrasiye ve bürokrasinin başında olan bakanlara ağır sorumluluklar düştüğünü belirten Bakan Dr. Bekir Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü.

"Artık eskisi gibi devlet mantığı ile parayı harcamayalım, kaynakları çok daha iyi değerlendirelim. Eğer bakanlığımız birleştiyse bu birleşmeden bir enerji ve sinerji çıkartalım yani birleşmeden dolayı pozitif bir enerji çıkarmamız lazım ama diğer taraftan da bu kadar bölüm birleşti bu kadar insan kaynağını nasıl ortak kullanırız. Bu araç gereci bu taşıtları nasıl kullanırız, bir takım masrafları nasıl kısarız. Unutmayın gelecek nesillerimiz var. Gelecek nesillerimize iyi bir ülke bırakmak için iyi hizmet ediyor olmamız lazım. Çocuklarımıza daha iyi bir ülke bırakmak için"

"Sahaya inelim; çiftçi köylü ne yapmamız gerektiğini bize söyleyecektir"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli konuşmasında ayrıca adaletli olacağının sözünü vererek, "Ben size olabildiğince adaletli olacağımın sözünü veriyorum. Sizleri dinleyeceğimin de sözünü veriyorum. Biraz önce dediğim gibi büyük işler büyük ekiplerle oluyor, büyük ekiplerin bir araya gelmesiyle oluyor. Ben yarınlarımızın daha güzel olacağına inanıyorum. İnşallah tek yürek tek ses oluruz. Motivasyonunuz çok önemli, kimsenin motivasyonu kırılmasın. Eğer siz de çalışmaya dair bir ışığınız varsa bildiğiniz bir şeyler varsa, ortaya koyacağınız bir şeyler varsa, burası büyük bir teşkilat. Bugün bir şeyler verilmemiş olabilir ama yarın verilmeyecek anlamına gelmiyor."

Hem tarımda hem de orman alanında çok güzel işlerin olduğunu ve bunların çok daha iyisinin yapılması gerektiğini söyleyen Pakdemirli "Bizim 'varsa fikrini söyle' diye bir portalımız var. Buradan fikri ve zikri olan arkadaşlar bizlere mutlaka bir şeyler ulaştırsınlar. Çünkü üst düzeyde üç kişinin beş kişinin on kişinin düşünmesiyle olacak işler değil bunlar. Bizim bakan yardımcımızdan tutun kapıdaki güvenlik kardeşlerimize kadar her konuda herkesten fikir alıyor, onları dinliyor, onları filtre ediyor ve doğruları buluyor olmamız lazım. Sizden tek ricam özellikle ne yapıyorsak, hastayı dinleyelim yani sektörü dinleyelim. Masa başında kravatlı ekiplerle iş yapmayalım gerçekten sahaya inelim. Danışmanlık firmaları ile çalışmaktansa en güzeli sahadaki köylüye ve çiftçiye soralım. Onlar bize ne yapmamız gerektiğini en doğru şekilde söyleyecektir zaten." diye konuştu.

Konuşmasının sonunda bütün personelin bayramını tebrik eden Bakan Dr. Bekir Pakdemirli başarılı ve verimli bir çalışma dönemi temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.