T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN PAKDEMİRLİ: "BÜYÜK DEVLET OLMAK İSTİYORSANIZ MEGA PROJELER YAPMANIZ LAZIM

Yayın Tarihi : 8.9.2018

Bir dizi inceleme ve temasta bulunmak üzere Artvin ve Ağrıya giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Artvin'de inşa edilen Yusufeli Barajı'nda incelemelerde bulunarak ""Büyük devlet olmak istiyorsanız mega projeler yapmanız lazım. Yusufeli Barajı tamamlandığında cari açığımızın kapanmasına ve ülke ekonomisine 1 milyar liranın üzerinde katkı sunacak" dedi.

 Artvin programı çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile birlikte Yusufeli ilçesindeki Yusufeli Barajı inşaatı ve ilçenin yeni yerleşim yerini helikopterle havadan inceleyen ve daha sonra baraj inşaatında yetkililerden bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Büyük devlet olmak istiyorsanız mega projeler yapmanız lazım" ifadesini kullanarak yol boyu Bakan Turhan ile bölgedeki büyük projeleri incelediklerini söyledi.

Türkiye'nin büyük projelerinden olan Ovit Tüneli, Zigana Tüneli, duble yol, gölet ve barajları da gördüklerini anlatan Dr. Pakdemirli, "Bu tabii milletimiz açısından çok gurur verici. Büyük devlet olacaksanız iddialı projeler yapmanız lazım. Yusufeli Barajı da bu iddialı projelerden bir tanesi" diye konuştu.

"Böyle Bir Ekibin Parçası Olmaktan Gurur Duyuyorum"

Bölgenin gerçekten çok zor bir coğrafya olduğunun altını çizen Bakan Dr. Pakdemirli, "Bu coğrafyada inşaat yapmak zor ama dediğim gibi 16 yıldır mega projeleri yapan bir iktidar var. Bunları düşünmek, ortaya koymak, hayal bile edebilmek gerçekten vizyon ister. Ben, Sayın Bakanımızla beraber Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki böyle bir ekibin parçası olmaktan gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

"1 Milyar Liranın Üzerinde Katkı Sunacak"

Bu zor coğrafyanın yapılan yatırımlar ile vatandaşlar için kolaylaştırıldığını vurgulayan Bakan Dr. Pakdemirli "Allah'a şükürler olsun bugün de bu barajımızla ilgili çalışmaların önemli kısmının bittiğini gördük. Yüzde 60-70 mertebesinde tamamlanma var burada. İnşallah 2020 yılında bitecek ve enerji bakımından senelik 600 milyon lira hatta yeni kurlarla belki 1 milyar liranın üzerinde Türkiye ekonomisine ve cari açığımızın kapanmasında katkıda bulunacak bir proje" açıklamasını yaptı.

"Cumhurbaşkanımızın Sözü Asla Yerde Kalmayacaktır"

Bakan Dr. Pakdemirli, "Yusufeli ilçesinin yer değişimine ilişkin çalışmalar daha önce belirtilen tarihe yetiştirilebilecek mi?" sorusu üzerine ise "Siz hiç merak etmeyin, Cumhurbaşkanımız söz verdiyse biz de onun sözünü yerine getirmek için elimizden geleni ilgili bakanlıklarla yaparız. Bakanlığa yeni atandım ama bütün barajlarımızı yavaş yavaş dolaşıyorum. Baraj havzalarında vatandaşlarımızın bir yerden bir yere toplanmasında yani yer değiştirmesinde bugüne kadar yapılmış olan uygulamalara bakıldığında, vatandaşlarımız eski oturdukları mahallelerden çok daha iyi mahallelere taşınıyorlar. Hasankeyf'e gittik, orada bizim altyapısını, TOKİ'nin de üstyapısını yaptığı evlerde oturasımız geldi. Keza Ilısu Barajı'nda da öyle. Yusufelililer eskiye oranla çok daha planlı, çok daha güzel, iki misli büyük ilçeye kavuşacak. Biraz daha sabırlı olsunlar. Cumhurbaşkanımız ne söz verdiyse sözü tabii ki geçerlidir, sözü asla yerde kalmayacaktır" diye konuştu.

"Mühendis Olarak Gurur Duyuyorum"

Bakan Turhan ise yaptığı açıklamada "Ben Türk mühendisliğinin, Türkiye'deki özel sektörümüzün, kamu kurumlarının böyle zor ortam şartlarında bu projeyi gerçekleştirdiği için bir mühendis olarak her şeyden önce gurur duyuyorum. Böyle büyük projeleri yapabilen bir devletin, bir milletin ferdi olmaktan çok büyük gurur duyuyorum. Bu büyük projeleri hayal edip ülkemize kazandırmak tabi ki büyük düşünenlerin işleridir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve onun ekibinin hayal ettiği, bugüne kadar yaptıkları ve yapacakları 'Bu ülkede ekonomik kriz var' diyenlere en güzel cevaptır. Biz, 'Yorgunluğun çaresi koşmaktır' diyen bir medeniyetin evlatları olarak ülkemizi yollar, barajlar, her türlü tesis ve hizmetlerle imar etmeye devam edeceğiz, devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Bizi Topla Tüfekle Yıkamayanlar, Dolarla, Algı Yönetimiyle Alt Etmeye Çalışıyorlar"

Yusufeli Barajı'nda yaptığı incelemenin ardından Ağrı'ya geçen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kültür ve Kongre Merkezi'nin bahçesinde düzenlenen 2. Ağrı Bal Festivaline katıldı.

- Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada "Üretime her anlamda destek vereceğiz. Ülke olarak çok önemli bir eşikteyiz. Bir yandan büyüyor, bir yandan da iç ve dış mihraklarla uğraşıyoruz. Bizi topla tüfekle yıkamayanlar, dolarla, algı yönetimiyle alt etmeye çalışıyorlar." dedi.

Hizmet yarışında milletin hizmetkarı olduklarını belirten Dr. Pakdemirli, "Bizim davamız, milletimizin davasıdır. Bizim derdimiz, milletimizin derdidir. Bizim mücadelemiz, milletimizin mücadelesidir. Siyaseti ne için yapıyoruz, Allah'ın rızasını kazanmak için yapıyoruz. Siyaseti millet için milletin refahı için yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi, tarihin bizi yönlendirdiği isabetli bir tercihtir. Türkiye'nin enerjisini israf eden parlamenter sistemin miadı dolmuştur, dolmuştu. Biz de 24 Haziran'da yeni bir yönetim sistemine geçtik. Yeni dönemin vatanımıza, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bir ihtiyacın sonucudur, Türkiye artık prangalarından kurtulmuştur." diye konuştu.

Birlik ve beraberliklerini muhafaza ettikleri sürece 21. yüzyılın, Türk yüzyılı olacağını anlatan Bakan Dr. Pakdemirli, "Güçlü ve lider ülke Türkiye'yi hep beraber inşallah inşa edeceğiz. Ben sorunları dinleyen, açık iletişime geçen, kapısı herkese açık bir bakan olmaya sizlerin huzurunda söz veriyorum." dedi.

"Arı Kadar Arıcılık da Özeldir"

Hazreti Mevlana'nın "Bal her ağızda tatlıdır." sözünü hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli, balın insanlığa bahşedilen en güzel nimetlerden olduğunu anlattı.

Kur'an-ı Kerim'de Nahl suresinin bulunduğunu ve Nahl'ın Arapça'da "arı" anlamına geldiğine işaret eden Bakan Dr. Pakdemirli, "Cenab-ı Allah'ın bu sureye arı ismini vermesinde büyük hikmetler vardır. Yüce Allah bu sure ile arı ve arı ürünlerinin ne kadar değerli, ne kadar özel olduğunu bize bildirmiştir. Bu yüzden arı kadar da arıcılık özeldir. Arıcı kardeşlerimin ne şartlarda çalıştığını iyi biliyorum. Arıcılık bir sabır işidir, bir aşktır, bir tutkudur. Arıcılık olsa olsa arı gibi çalışmaktır. Milyarlarca işçinizin çalıştığı bir işletme düşünün, işte aracılık böyle bir şeydir." ifadelerini kullandı.

Dünyada mevcut ballı bitki tür ve çeşitlerinin yüzde 75'inin Türkiye'de olduğunu ve 40'ın üzerinde ülkeye bal ihracatının yapıldığına vurgu yapan Dr. Pakdemirli,  bal üretiminde dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer aldıklarını ifade etti.

"Ekmeğe Yeni Yıla Kadar Zam Yok"

Ağrı'da bal üreticilerine ve çiftçilere verdikleri desteklerle ilgili de bilgi veren Bakan Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Üretime her anlamda destek vereceğiz. Ülke olarak çok önemli bir eşikteyiz. Bir yandan büyüyor, bir yandan da iç ve dış mihraklarla uğraşıyoruz. Bizi topla tüfekle yıkamayanlar, dolarla, algı yönetimiyle alt etmeye çalışıyorlar. Buğdaya, una, ekmeğe zam geliyor diyerek vatandaşımızı zul edenlere milletçe milli bir duruş sergileyerek, gereken cevabı veriyoruz. Dün ben de bu konuda çok spekülasyon olduğu için sabahtan tüm zincir mağazalarımızı aradım. Yani Türkiye'de 81 ilimizdeki yerleşik ulusal mağazalarımızı aradım ve 'siz ekmekle ilgili ne düşünüyorsunuz' dedim onlar da 'biz yeni yıla kadar kesinlikle zam yapmayacağız, zarar bile etsek zam yapmayacağız' dediler. Ben de dün televizyonlara çıktım dedim ki 'ben fakirin, fukaranın vatandaşın ekmeğini oynatmıyorum, bu spekülasyonlara yeter, yeni yıla kadar ekmeğe zam yok' diye televizyondan haykırdım."