T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DR. PAKDEMİRLİ: “İŞ ADAMLARIMIZIN SUDAN’DA NEYE İHTİYACI VARSA ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

Yayın Tarihi : 9.9.2018

​DR. BEKİR PAKDEMİRLİ:

"VAKİT EKİM VAKTİ, VAKİT HASAT VAKTİDİR"

Bazı temaslarda bulunmak üzere Sudan'a giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, işadamlarıyla bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda Dr. Pakdemirli " Devlet olarak iş adamlarımızın Sudan'da neye ihtiyacı varsa güvenli düzgün bir ortamda iş yapabilmeleri için elimizden geleni yaparız." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Sudan ziyareti kapsamında görüşmelerine başladı ve iş insanlarıyla toplantı gerçekleştirdi.

Türk-Sudan iş birliğini oldukça önemsediklerini dile getiren Dr. Pakdemirli, bir ülkede iş yapmak için iyi bir yatırım ortamı, hukuk ve güvenlik gibi şartların gerekli olduğunu söyledi.

Bakan Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Bu tarafta bazı eksiklikler olabilir ama bu eksiklikler de fırsatları doğuruyor. Burada senelerini geçirmiş ve büyük araziler işleten arkadaşlar var. Burası makine ve ekipmana çok ihtiyacı olan bir ülke. Biz size nasıl yardımcı olabiliriz, devlet ve özel sektör tarafında ilişkilerinizi nasıl tesis edebiliriz onları konuşacağız. Devlet olarak iş adamlarımızın Sudan'da neye ihtiyacı varsa güvenli düzgün bir ortamda iş yapabilmeleri için elimizden geleni yaparız."

Daha sonra Dr. Pakdemirli, Sudan Maliye Bakanı Muhammed Osman Er-Rikabi başkanlığında, Sudanlı bakanlardan oluşan bir heyetle görüştü.

Dost ve kardeş iki ülke temsilcilerinin bir araya gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dr. Pakdemirli, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten ilk devlet başkanlarından birinin Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir olduğunu vurguladı. 

Bakan Dr. Pakdemirli, Sudan hükümetinin bir destek mesajı yayımladığını belirterek, "Sudan halkı sokak gösterileri ve mitingler organize ederek ülkemize desteklerini ortaya koymuşlardır. Sudan hükümeti, FETÖ/PDY terör örgütünün Sudan'daki faaliyetlerinin çökertilmesine yönelik de dayanışma ve iş birliği göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Sudan'a Türkiye'ye desteklerinden dolayı teşekkür eden Dr. Pakdemirli, gerçekleştirilen toplantılarla iki ülke arasındaki dış ticaretin geliştirilmesinin yanı sıra tarımsal yatırım alanlarının belirlenmesi ve geliştirilmesine de önemli katkılar sağlanacağını söyledi.

Dr. Pakdemirli, iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için çabaların artırılması gerektiğine işaret ederek, "Özel sektörlerimizin temaslarının ve iş birliğinin geliştirilmesini ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerin derinleştirilmesi noktasında değerli görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Sudan'ın Afrika'daki kapsamlı ilişki ve iş birliğine sahip olunan en önemli ülkelerden biri olduğuna değinen Dr. Pakdemirli, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 481 milyon dolar civarında olduğunu ve bunun iki ülke potansiyelinin çok altında kaldığını bildirdi.

Bakan Dr. Pakdemirli, iki ülke iş adamlarına ticaret hacminin artırılması çağrısı yaptı.

"Vakit ekim vakti, vakit hasat vaktidir"

Dr. Bekir Pakdemirli, Türk iş adamlarını, Sudan'daki yatırım olanakları ve ekonomik potansiyeli değerlendirmeleri için özendirdiklerini belirterek, Sudan ile iş birliği yapılabilecek ulaştırma, enerji, sulama ve hayvancılık gibi birçok alan olduğunu anlattı.

Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Tarımda bilgi, tecrübe, donanım ve teknoloji konularında çok iyi konumdayız. Sudan'ın engin ve bereketli tarım arazilerini kazan-kazan esasıyla, Sudanlıların daha fazla istifadesine sunmak refah ve zenginlik üretme noktasında birlikte çalışmak için fırsatlar bulunmaktadır. Dünyanın en bereketli topraklarına sahip Sudan ile tarımsal verimliliği artırma noktasında işbirliği fırsatları olduğunu düşünüyor ve 2014 yılında imzalamış olduğumuz çerçeve anlaşması kapsamında büyük bir ortak tarım projesi yürütülmesi için çalışmalarımıza sıkı bir şekilde devam ediyoruz. Vakit ekim vakti, vakit hasat vaktidir."