T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“FİDANLAR, FİDANLARLA BÜYÜYOR” PROJESİ…

Yayın Tarihi : 6.11.2018

BAKAN BEKİR PAKDEMİRLİ:

"DÜNYADAKİ ORMAN VARLIĞI AZALIRKEN TÜRKİYE'DEKİ ORMAN VARLIĞINI ARTTIRDIK"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10 milyon öğrenci adına fidan dikiminin yapılacağı projeyle 81 ilde eş zamanlı olarak 150 bin öğrenci fidanlarına kavuşacağını belirterek, "10 milyon sayısına da yılsonuna kadar ulaşılacak" dedi.

Pakdemirli, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla Haydar Aliyev Ormanı'nda "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" adıyla düzenlenen fidan dikim programında konuştu. 

Çevrenin, ataların mirası değil çocukların emaneti olduğunu dile getiren Pakdemirli, küresel ısınma, erozyon ve çölleşme gibi sebeplerle her yıl Konya'dan büyük alanların kaybedildiğine işaret etti. Dünyada bu gibi olumsuzluklar yaşanırken kendilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağaç ve doğa sevgisinden ilham alarak yola çıktıklarını ifade eden Pakdemirli, çocukları toprakla ve suyla haşır neşir etmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğine giderek bu ve benzeri projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile tarım ve orman liselerinin yaygınlaşması konusunu ele aldıklarını bildiren Pakdemirli, "Ziraat, orman mühendislikleri ile veterinerliğin çok daha değerli hale gelmesi konusu ilk tercihlerimiz arasında yer alıyor. Önümüzdeki hafta YÖK Başkanımızla da görüşeceğiz. Tüm rektör ve dekanlarla birlikte bu mühendislikleri daha değerli hale getirmenin yollarını arıyor olacağız" diye konuştu. 

Pakdemirli, 10 milyon öğrenci adına fidan dikiminin yapılacağı projeyle, 81 ilde eş zamanlı olarak 150 bin öğrencinin fidanlarına kavuşacağını belirterek, 10 milyon sayısına da yılsonuna kadar ulaşılacağını dile getirdi.

"DÜNYADA ORMANLAR AZALIRKEN TÜRKİYE'DE ARTTI"

"Öğrencilerin daha yaşken bu alışkanlıkları edinmesini istiyoruz" diyen Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak en önemli görevlerimizden biri de ülkemiz ormanlarının artırılması. Ağaçlandırma çalışmalarında önemli adımlar attık. Dünyadaki orman varlığı azalırken, Türkiye'deki orman varlığını artırdık ve orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduk. Son 16 yılda 5 milyon hektar alanda ağaçlandırma yaptık. Erozyon kontrolü, bozuk ormanların iyileştirilmesi çalışmalarına hız kazandırdık, 4 milyar 200 miyon adet fidan diktik. 2002'de 16 milyar adet ağacımız vardı, bugün 22 milyar adete ulaştık. 2023 hedefimiz de 24,5 milyar ağaca ulaşmaktır."

Pakdemirli, orman köylülerinin, ceviz, badem, Antep fıstığı ve zeytin gibi gelir getirici türlerde 30 dekara kadar olan ağaçlandırma çalışmalarına yüzde 65 oranında destek sağladıklarını dile getirerek, "İnşallah 2019'da da bir milli park ve 11 tabiat parkımızın ilan çalışmalarını bitirmiş olacağız. Orman Evleri Projesi ile çocuklarımıza doğa ve ağaç sevgisinin aşılanması amaçlanıyor. Son yıllarda sosyal ormancılığa ağırlık vererek vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kamusal alan ağaçlandırmalarında yadsınamayacak çalışmalar yaptık. Bugüne kadar 95 üniversite kampüsünü ağaçlandırdık, 21 bin kilometre uzunluğunda yol kenarına 14 milyon adet, 49 bin okul bahçesine 8,8 milyon adet fidan diktik." dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk da selamlama için kürsüye çıkarak, İstiklal Marşı'nı çok güzel okudukları için törene katılan öğrencilere teşekkür etti. 

 

"GUİNNESS REKORLAR KİTABI İÇİN HAZIRLIK YAPTIK"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 81 ilde ilkokul ve ortaokul öğrencileri adına eş zamanlı ağaç dikimi yapılan "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" projesini, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek şekilde hazırladıklarını belirtti. 

Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haydar Aliyev Ormanı'nda düzenlenen "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek bir projeleri olmasını istediklerini aktaran Pakdemirli, "Yaşayan her insana bir ağaç dikme hedefimiz var. Bu hedefe doğru çok hızlı şekilde koşuyoruz. Koşarken hem öğrencileri toprakla buluşturalım, hem de toprağı, suyu, ağacı sevsinler istedik. Bu anlamda da bu projede, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek şekilde hazırlık yaptık." diye konuştu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da proje için Pakdemirli'ye teşekkür ederek, "Bu ağaçlar, bir yerlerde duruyordu ama çocuklarımızın ellerinde değildi. Onları çocuklarımızın ellerine vererek, toprakla buluşturarak Milli Eğitim Bakanlığı'mızı zenginleştirdiği için Sayın Bakanımızın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yeni fidanları buluşturmak dileğiyle." değerlendirmesinde bulundu.

Tören kapsamında, 81 ilde ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar eş zamanlı fidan dikerken, 10 milyon öğrenci adına fidan dikme çalışması da başlatılmış oldu.