T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“FİDANLAR, FİDANLARLA BÜYÜYOR”...

Yayın Tarihi : 6.11.2018

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

"BATIDA BİRİLERİ LÜKS İÇİNDE YAŞARKEN MİLYARLARCA İNSAN BU REFAHIN BEDELİNİ ÖDÜYOR"

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın düzenlediği "Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor" programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ülkenin, bir bölgenin refahının diğer ülkenin, bölgenin sefaletine dayandığını söyledi.

"Özellikle batıda birileri lüks ve şatafat içinde yaşarken milyarlarca insan canı, kanı ve sömürülen emeğiyle bu refahın bedelini ödüyor. Kimi ülkeler, refahlarına refah katarken Somali'nin nehirleri kuruyor. Brezilya'nın yağmur ortamları, Bangladeş'in su kaynakları tahrip oluyor. Doğru düzgün, hiçbir yeraltı kaynağı olmayan devletler zenginleşirken, yüz milyarlarca dolarlık altın, elmas ve petrol rezervlerinin üzerinde yaşayan insanlar evlerine ekmek dahi götüremiyor. Batıdaki zenginlerin yatlarına, spor arabalarına petrol taşıyan tankerlerin çevreye verdiği zararı en çok derme çatma sandallarıyla çocuklarına rızık arayan Afrikalı balıkçılar hissediyor." diyen cumhurbaşkanı Erdoğan küresel iklim değişikliğine de işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buzulların erimesiyle değişen iklimin okyanusların ücra köşelerindeki adalarda kendi hallerinde yaşayan insanları etkilediğine işaret ederek, önlem alınmazsa ileride çocukların çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağını bildirdi. 

"Tabiata, çevreye ve hayata dair bakış açımızı düzeltmezsek, dünya yaşanılır bir yer olmaktan tamamen çıkacaktır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"O meşhur Kızılderili sözünde de denildiği gibi 'Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar avlandığında, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, işte o zamanın paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız.' Hepimize düşen böyle bir felaketi yaşamadan, böyle bir dramla karşılaşmadan gerekli tedbirler almak, gereken adımları atmaktır. 'Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki bir fidanı dahi dikin.' Sevgili Peygamberimiz böyle buyuruyor. İşte ümmetiyle birlikte tüm insanlığa da son derece önemli bir miras bırakmıştır."