T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

PAKDEMİRLİ: ORMAN YANGINI BAŞINA ZARAR GÖREN ALAN MİKTARI AZALDI

Yayın Tarihi : 24.11.2018

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye'de meydana gelen orman yangını başına zarar gören alan miktarını azalttıklarını belirterek, "Son 10 yıl ortalamalarına göre yangın başına 3,74 hektar alan zarar görmüşken, bu yıl bu rakam 20 Kasım itibarıyla 2,49 hektara geriledi." dedi.

Bakan Pakdemirli, orman yangınları ile mücadele kapsamında 3 temel stratejilerinin bulunduğunu dile getirdi.

Öncelikle yangınların çıkmasına mani olmak için eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Pakdemirli, erken uyarı, hızlı ve etkin müdahale çerçevesinde yangınların söndürüldüğünü, yanan kısımların ise aynı yıl ağaçlandırıldığını söyledi.

"Hedef müdahale süresini 10 dakikaya indirmek"

Bu üç temel stratejinin en iyi şekilde uygulandığını anlatan Bakan Pakdemirli, "Yapılan bu çalışmalar ile 2003 yılında 40 dakika olan yangına müdahale süresi şimdi 15 dakikaya indirildi. Böylece yangınlardan zarar gören alan miktarı azaldı. Hedefimiz bu müdahale süresini 10 dakikaya düşürerek yangınların verdiği zararı asgariye indirmek." dedi.

Pakdemirli, yangın başına zarar gören alan miktarının son 10 yıl ortalamalarına göre önemli ölçüde azaltıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"2008 ile 2017 yılları arasında yıllık ortalama 2 bin 426 adet orman yangınında 9 bin 75 hektar alan zarar görmüş ve yangın başına zarar gören alan 3,74 hektar olarak gerçekleşmişti.  Bu yıl ise 20 Kasım itibarıyla 2 bin 151 orman yangınında 5 bin 364 hektar alan zarar gördü ve yangın başına zarar gören alan 2,49 hektara düşürüldü."

"Orman yangınlarıyla mücadelede son teknoloji kullanılıyor"

Orman yangınları ile mücadelede son teknolojinin kullanıldığına vurgu yapan Bakan Pakdemirli, "Belirlediğimiz stratejiler ve kullanılan teknoloji yangınlarla mücadelede bize başarıyı getiriyor. Bu çerçevede yangınları erken tespit etmek ve yangınla mücadelede işimizi kolaylaştırması açısından İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanımı konusunda çalışmalarımız var. Yerli ve milli kurumlarla görüşmelerimiz sürüyor. Ülkemizin sahip olduğu ormanların yaklaşık yüzde 60'ı yangınlara hassas. Bu yüzden vatandaşlarımız yangınlara karşı çok daha dikkatli olmalı. Çünkü yangınların çıkış sebebi büyük oranda insan kaynaklı" değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, bu yıl için yangın sezonunun sona erdiğini ancak sağlanan başarının devamı için orman teşkilatının çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.