T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ARAP ATI YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE ÖNE ÇIKAN KARACABEY TARIM İŞLETMESİNE ZİYARET

Yayın Tarihi : 8.12.2018

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı olan ve Arap atı yetiştiriciliğiyle öne çıkan Bursa'daki Karacabey Tarım İşletmesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Pakdemirli, Bursa programı çerçevesinde geçmişi Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdüren Karacabey Tarım İşletmesinde incelemelerde bulundu.

TİGEM'in safkan Arap atı yetiştiriciliği yaptığı üç işletmeden biri olarak öne çıkan işletmenin atçılık tesislerini gezen Pakdemirli, aygır tavlasında bulunan ve yarışlarda büyük başarılara imza attıktan sonra damızlık olarak yararlanılan Baba Mevlüt ve Bilgin gibi ünlü aygırlar hakkında da bilgi aldı.

Buradaki atlara havuç yediren ve aygır yetiştiriciliğine ilişkin detaylı bilgi alan Pakdemirli, Anadolu topraklarının dünyaca kabul görmüş en önemli gen kaynaklarından Kangal ve Akbaş çoban köpeklerinin yetiştirildiği tesiste de incelemelerde bulunarak, yavru çoban köpeklerini sevdi. 

Türkiye'de Arap atçılığının oluşmasına temel oluşturan iki safkan Arap aygırı Baba Kuruş ve Baba Saad'ın anıt mezarları ile modern teknolojinin kullanıldığı Aygır Sperması Üretim Laboratuvarının bir arada bulunduğu Karacabey Tarım İşletmesi, tarihi dokusu ile geçmişin ve günümüzün buluştuğu bir merkez olarak dikkati çekiyor.

Bursa-Karacabey, Malatya-Sultansuyu ve Ankara-Beştepe'de Arap Atı Tanıtım Merkezi bulunan TİGEM, atın günümüzde de eski popülerliğini kazanmasına destek veriyor. TİGEM, atçılık ve gen kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmaları ile de önemli bir misyon yürütüyor. 

Kurum, ayrıca Kangal ve Akbaş türü köpek yetiştiriciliği sayesinde bu önemli Anadolu genlerinin sonraki nesillere aktarılmasını da sağlıyor.