T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN PAKDEMİRLİ: “ TARIMDA TEKNOLOJİYİ SONUNA KADAR KULLANMAMIZ GEREKİYOR”

Yayın Tarihi : 10.12.2018

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küresel ısınma, yanlış gübreleme ve erozyon gibi nedenlerle "zor bir ev ödevleri" olduğunu belirterek, "Bu ev ödevini çözmenin tek yolu da endüstrileşme, mekanizasyon ve teknolojiyi kullanmak. Tasarruf ve verimliliğe yönlendirdiğimiz sürece teknolojiyi sonuna kadar kullanmamız gerekiyor." dedi. 

Dr. Bekir Pakdemirli, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, ADA Üniversitesinde düzenlenen Tarımsal Teknolojiler ve Yeşil Enerji Forumu'na katıldı.

Forumda yaptığı konuşmada, tarımın savunmadan daha önemli olduğunu vurgulayan Dr. Pakdemirli, her ülkenin tarım alanında kendi kendine yeterliliğinin bulunması gerektiğini kaydetti. 

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, "Gelecekte tarım, tarımda gelecek var." diye konuştu.

Dünyadaki nüfus artışı ve iklim değişikliği dolayısıyla yaşanabilecek sıkıntılara dikkati çeken Dr. Pakdemirli, "Dünyada 1 milyar insan aşırı yoksul, 800 milyon insan aç, 600 milyon insan ise obez. Yanlış beslenmeye 3,5 trilyon dolar harcanıyor. Her yıl 1,4 milyar ton gıda israfı yapılıyor." ifadesini kullandı.

Dr. Pakdemirli, yakın gelecekte bugün söz konusu olmayan su ve gıda savaşlarının olabileceğini belirterek, küresel ısınmanın yüzde 20 ila 40 verim düşüşüne neden olacağını bildirdi.

Küresel ısınma, yanlış gübreleme ve erozyon gibi nedenlerle "zor bir ev ödevleri" olduğunu söyleyen Dr. Bekir Pakdemirli, "Bu ev ödevini çözmenin tek yolu da endüstrileşme, mekanizasyon ve teknolojiyi kullanmak. Tasarruf ve verimliliğe yönlendirdiğimiz sürece teknolojiyi sonuna kadar kullanmamız gerekiyor." dedi. 

"DÜNYAYI DOYURAN DÜNYANIN LİDERİ OLACAK"

Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Tarımı olmayan ülke de mutfağı olmayan eve benzer. Tarımda çok önemli bir şey de planlamadır. Planlamada da teknolojiyi kullanmamız lazım. Türkiye'deki birikim ve deneyimimizi Azerbaycan'la da paylaşmaya hazırız. Tohum arz güvenliğini önemsiyoruz. Yüzde 70'ler civarında yerli tohum seviyesine gelmiş durumdayız. Yeşil enerji 2017'de Türkiye'de ciddi bir artış kaydetti. Son 15 yılda yenilenebilir enerji kapasitemizi 12 bin vattan 40 bin vata çıkardık. Güneş enerjisinde de 2017'de 1,79 gigavat artan güneş enerjisi kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük güneş enerjisi piyasalarından biri haline geldik. Rüzgar gücü de 7 gigavata çıktı."