T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV: “ TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİ GENİŞLETMEK İÇİN TARIM, BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP”

Yayın Tarihi : 10.12.2018

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin her alanda başarılı şekilde geliştiğini vurgulayarak, tarım alanının iş birliğini genişletmek için büyük potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Tarım sektörünün gelişmesine büyük önem verdiklerini, bunun ekonominin çeşitlendirilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Aliyev, Türkiye'nin tarım sektöründeki kazanım ve tecrübelerinin Azerbaycan'da ciddi ilgiyle karşılandığını kaydetti.

Bakan Pakdemirli de Aliyev'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti.

Azerbaycan'a tarım ve gıda endüstrisi alanında çalışan iş adamlarının dahil olduğu delegasyonla geldiğini belirten Bakan Pakdemirli, yarın yapılacak Azerbaycan-Türkiye İş Forumu'nun ilişkilerin daha da geliştirilmesi açısından önem taşıdığını ifade etti.

PAKDEMİRLİ-BABAYEV GÖRÜŞMESİ

Bakan Dr. Pakdemirli, temasları kapsamında Azerbaycan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ile de bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasında ormancılık, orman yangınlarına karşı mücadele, balıkçılık gibi konularda iş birliği ve tecrübe paylaşımı olanakları konuşuldu.

Dr. Pakdemirli, Türkiye'nin ormancılık ve orman yangınlarına karşı mücadele konusunda büyük tecrübeye sahip olduğunu, bu tecrübeyi Azerbaycan'la paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Bakan Babayev, bugüne kadar Türkiye'nin desteğiyle çok sayıda proje gerçekleştirdiklerini aktararak, bunun için Türkiye devleti ve yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Dr. Pakdemirli, Bakü temasları kapsamında şehitlikleri de ziyaret etti. Bakan Pakdemirli ilk önce merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mezarına ziyarette bulundu.

Daha sonra 20 Ocak Şehitleri'nin bulunduğu Bakü Şehitler Hıyabanı'nda şehit mezarlarına karanfil bırakan Pakdemirli, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk sundu. 

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın eşlik ettiği Dr. Pakdemirli, Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek şehitlik anıtına çelenk bıraktı. 

Bakü'yü Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden kurtaran, "Kafkas İslam Ordusu" ismi verilen Osmanlı ordusunun şehit askerlerinin temsili mezarlarına çiçek bırakan Bakan Pakdemirli, şehitler için dua etti.