T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN BEKİR PAKDEMİRLİ: “KIBRISLI TÜRKLERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Yayın Tarihi : 25.12.2018

"KIBRIS KONUSU TÜRKİYE'NİN DE MİLLİ DAVASIDIR"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kıbrıs konusunun Türkiye'nin de milli davası olduğunu belirterek, "Kıbrıs Türkü'nün haklı mücadelesini destekliyoruz ve Kıbrıslı Türklerin her zaman yanındayız." dedi.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi kapsamında Sulamaları İletim Tüneli'nin temel atma törenine katılmak üzere KKTC'de bulunan Bakan Pakdemirli, ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edildi.

Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi" kapsamında gelen suyun son derece hayati olduğunu belirterek, çok önemli mühendislik çalışmasıyla aktarılan suyun Kıbrıs Türk halkına 3 yıldır ulaştığını vurguladı.

Türkiye'den gelen suyun tarımda da kullanılması için sıra geldiğini ifade eden Akıncı, Kıbrıs'ta suyun tarımla buluşması da çok ciddi bir fark yaratacağını söyledi.

KIBRIS SORUNU

Kıbrıs sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta makul ve adil bir çözümün tüm taraflar için iyi olacağını belirterek, "Kıbrıs Türk tarafının Türkiye'nin yakın ilgi ve isteğiyle hep bunun arayışı içerisinde olduk." diye konuştu.

Kıbrıs'ta çözümün 2004 yılında Annan Planı referandumuna geldiğini anımsatan Akıncı, referandumda Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun "evet" demesine rağmen Kıbrıs Rum halkının da büyük çoğunluğunun "hayır" dediğini hatırlattı.

Akıncı, buna rağmen ortaya adaletsiz bir sonucun çıktığına dikkati çekerek, "Hayır diyen taraf AB üyeliğine evet diyen tarafta bunun dışında bırakıldı." dedi.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ ENERJİ POLİTİKALARINDA KIBRIS TÜRKLERİ VE TÜRKİYE DIŞLANMAMALI

Doğu Akdeniz'deki enerji politikalarında Kıbrıs Türkleri ve Türkiye'nin dışlanmaması gerektiğini, bunun yeni gerginlikler yaratacağı yönünde yaptıkları bütün uyarıların hep havada kaldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta çözüm vizyonuna hizmet etmeyen yaklaşımların bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, projenin hayırlı olmasını temenni ederek, Pakdemirli aracılığı ile Kıbrıs Türk halkı adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a en içten sevgi ve selamlarını iletti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya ve Kıbrıs Türk halkına, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini belirterek, KKTC'de bulunma sebebinin tarım ve su konuları ile ilgili olduğunu vurguladı.

"RUM TARAFININ, KIBRIS TÜRK HALKINI AZINLIK OLARAK GÖRMESİ ÇARPIK BİR ZİHNİYET"

Crans Montana'da sonuçsuz kalan Kıbrıs konferansına da dikkat çeken Pakdemirli, "Rum Yönetimi'nin Kıbrıs Türk halkını bir azınlık olarak görmesi çarpık bir zihniyettir." dedi.

Bunun Kıbrıslılar için ne kadar kabul edilemezse, kendileri için de o kadar kabul edilemez olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, Kıbrıs konusunda yeni çözüm yollarının aranması gerektiğine işaret etti.

"Bu konuda dün olduğu gibi, bugün de, yarın da ana vatanla birlikte istişare ederek çözüm yollarını bulmamız gerektiğine inanıyorum" diyen Pakdemirli, KKTC'ye yatırımların devam edeceğini, su temini projesi kapsamında yaklaşık 2 milyar liralık bir yatırım yapıldığını, 2 milyar liralık bir yatırımın daha yapılmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyet daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından da kabul edildi.