T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIBRIS EKONOMİSİNE 100 MİLYON LİRA KATKI

Yayın Tarihi : 25.12.2018

Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi kapsamında Sulamaları İletim Tüneli'nin temel atma törenine katılmak üzere KKTC'ne gelen Bakan Pakdemirli tesisin hizmete girmesiyle Kıbrıs ekonomisine 100 milyon lira katkı sağlamış olacağız dedi.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi kapsamında Sulamaları İletim Tüneli'nin temel atma törenine katılmak üzere KKTC'ne gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, KKTC Cumhur Başkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

"KIBRIS'A YATIRIMI ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Projenin, Kıbrıs'ın tarımsal gayrı safi milli hasılasına aşağı yukarı yüzde 20 katkısı olacağını belirten Pakdemirli, yatırımı çok önemsediklerini bildirdi.

Pakdemirli, bugün ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri'nin bir protokolünün imzalanacağını da ifade ederek, bunun tarımsal alanlarda işbirliği ve gelen suyla beraber karşılıklı tohum, gübre ve ilaç gibi mekanik tesisatta işbirliklerinin temelini oluşturacağını anlattı.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Bakan Pakdemirli, Kıbrıs konusunun kendilerinin de milli davası olduğunu, "Kıbrıs Türkü'nün haklı mücadelesini destekliyoruz ve Kıbrıslı Türklerin her zaman yanındayız." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin garantör devlet olarak, Kıbrıs'ın varlığı güvenliği ve refahı ile bunun devamını her zaman desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Bekir Pakdemirli, Kıbrıs ve Türkiye'nin Kıbrıs konusunun çözülmesi ile ilgili tüm gayreti gösterdiğini, ancak Rum tarafının anlaşmaz tutumundan dolayı bu konuda netice alınamadığını söyledi.