T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SON 16 YILDA 4,5 MİLYAR FİDAN DİKTİK

Yayın Tarihi : 31.12.2018

"Fidan Dik Orman Olsun, Yaşanacak Yurt Olsun" sloganıyla başlatılan kampanyanın Bolu'daki başlangıcını yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Son 16 yılda 4,5 milyar adet fidan diktik" dedi.

Bir dizi ziyaret ve etkinliğe katılmak üzere Bolu'ya giden Bakan Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Fidan Dik Orman Olsun, Yaşanacak Yurt Olsun" sloganıyla başlatılan kampanyanın Bolu'daki startını Kent Meydanı'nda verdi.

Buradaki etkinlikte vatandaşlara hitap eden Pakdemirli, 2018 yılının son gününü ulvi ve hayırlı bir işle tamamlamak istediklerini vurgulayarak "Bugün ağaç kesmeyelim ağaç dikelim dedik. Bizler, 'Birazdan kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz.' inancına sahip bir milletiz. Çevremiz de ata mirası değil, çocuklarımızın emaneti. Bugün Orman Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilimizde her il için 2019 adet fidan dağıtımı yapılmaktadır." diye konuştu.

Son 16 yılda Bolu'da öğrencilere ve vatandaşlara toplam 125 bin fidan dağıtıldığını aktaran Bakan Pakdemirli "Bugün de bu merasim çerçevesinde ücretsiz toplam 2 bin 500 fidan dağıtımı yapıyoruz. Sosyal ağaçlandırma projelerimiz kapsamında Bolu'da 2003-2018 yıllarında 265 okul bahçesine 30 bin fidan diktik. 250 ibadethane ve mezarlık sahasında da 50 bin, 14 sağlık ocağı bahçesinde ise 1.500 fidan diktik. Ayrıca Bolu'da karayolu ağaçlandırma projesi dahilinde 514 kilometrelik kara yolu ağında 1 milyona yakın fidan toprakla buluştu" değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" kampanyasını da başlattıklarını hatırlatan Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, her öğrenciye bir fidan kampanyasını Kasım ayında başlattık. Her öğrencimiz için bugün Türkiye üzerinde bir fidanımız var. Bu kampanya vasıtasıyla Bolu kapsamında ise aşağı yukarı 500 binin üzerinde fidan dikmiş olduk. Ülke olarak da orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz. 1946'dan 2002'ye kadar dikilen fidandan daha fazlasını, son 16 yılda toprakla buluşturduk. Bu sürede 4,5 milyar fidan diktik. 2023 hedefimiz ise dünyada yaşayan her insana bir fidan dikmek ve bir fidan sahibi yapmak. İnşallah bu amaca da hızlı adımlarla ilerliyor olacağız"

Bakan Pakdemirli, konuşmasının ardından meydanda bulunan vatandaşlara fidan dağıttı. Pakdemirli ayrıca programı kapsamında Bolu Valisi Ahmet Ümit'i de makamında ziyaret etti.