T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA “TARIM ÇALIŞMA GRUBU” OLUŞTURULACAK

Yayın Tarihi : 18.1.2019

Almanya'da düzenlenen Dünya Gıda ve Tarım Forumu'nda Türkiye ile Almanya arasında Tarım Çalışma Grubu oluşturulması için mutabakat zaptı imzalandı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de başlayan foruma ülkemizi temsilen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli katıldı. Forum için düzenlenen resepsiyon sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı ile Almanya Federal Cumhuriyeti Gıda ve Tarım Federal Bakanlığı arasında tarımda iş birliğini öngören mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşmayı, Türkiye adına Bakan Bekir Pakdemirli, Almanya adına da Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner imzaladı.

Mutabakat zaptı kapsamında, iki ülke arasında tarımsal ticaretinin önündeki teknik engellerin kısa sürede aşılması için "Tarım Çalışma Grubu" oluşturulacak. Aynı zamanda, tarımsal teknoloji ve kooperatifçilik alanlarında teknik iş birliği ve bilgi değişimi hedefleniyor.  İmzalar atıldıktan sonra Bakan Pakdemirli ile Alman bakan ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

17-19 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek forum bu yıl "Tarım Dijitalleşiyor-Geleceğin Tarımına Akıllı Çözümler" temasıyla gerçekleştiriliyor. 

70 ülkeden tarım bakanları, iş insanları, bilim ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı forumda, teknolojik gelişmeler doğrultusunda tarım, gıda ve hayvancılık politikaları ele alınacak ve sorunlara çözüm önerileri getirilecek.

Bu yıl söz konusu forumda düzenlenecek oturumlarda, "Dijital teknolojilerin potansiyeli tarım sektöründe nasıl daha iyi kullanılabilir?", "Çiftçilerin dijital teknolojilere erişimi nasıl daha da geliştirilebilir ve güvence altına alınabilir?", "Dijital bağlılığı artırmak için veri güvenliği ve veri egemenliği nasıl sağlanabilir?", "Dijital dönüşümün bir sonucu olarak tarımda görmek istediğimiz derin yapısal değişiklikler nelerdir ve bu yapısal değişiklikler politik olarak nasıl desteklenir?" sorularının cevapları aranacak.

BAKAN PAKDEMİRLİ OTURUMA BAŞKANLIK EDECEK

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, bugün Tarım Bakanları Konferansı kapsamında gerçekleştirilecek dört oturumdan biri olan "Tarım ve kırsal bölgelerde yapısal değişiklikler" konulu oturuma başkanlık edecek. Bakan Pakdemirli foruma katılacak ülke ve uluslararası kuruluş temsilcileriyle de ikili görüşmelerde bulunacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de foruma ilk defa katılarak "Dijital teknolojilerin tarımın geleceği için önemi" temalı bir konuşma yapacak.

Tarım bakanları, 19 Ocak Cumartesi günü bir araya gelecek ve konferans sonunda ortak nihai bildiri yayımlayacak.