T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ’DEN FIRTINA UYARISI…

Yayın Tarihi : 25.1.2019

BAKAN PAKDEMİRLİ:

"VATANDAŞLARIMIZIN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMASI GEREKİYOR"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün yine gece saatlerinde, saatteki hızı 100 kilometrenin üzerinde bir rüzgâr beklendiğini belirterek, "Yarın öğleden sonra tekrar bekleniyor. Bu anlamda her türlü tedbiri vatandaşımızın alması gerekiyor." dedi.

Bakan Pakdemirli, Antalya'nın Kemer, Kumluca ve Finike ilçelerinde hortum nedeniyle zarar gören seralarda incelemelerde bulundu. İlk önce Kemer ilçesinde hortum nedeniyle dereye sürüklenen araçta kaybolan üniversite öğrencisi Kader Buse Acar'ı arama çalışmalarında incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, bütün arama ekipleri devletin her imkânını kullanarak o kızımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Umut ediliyor ki inşallah canlı ulaşırız dedi.

Daha sonra Kumluca ve Finike'de incelemelerde bulunan Pakdemirli Finike'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zararın tahmin ettikleri kadar büyük olmadığını ifade eden Bakan Pakdemirli,  Kumluca ve Finike ilçelerinde toplam 5 bin dönüm örtü altı arazide zararın olduğunu bildirdi. Bazı narenciye bahçelerinde de zararlar olduğunu dile getiren Bakan Dr. Pakdemirli, şunları söyledi:

"Çok normalin üzerinde bir yağış aldık. Rüzgâr olarak da hortum buraya vurdu. Antalya'da, son dönemde değişen iklim koşullarından dolayı hortum olaylarını yaşamaya başladık. Aslında çarşamba günü de bakanlık olarak meteorolojik hadisenin gelebileceğiyle ilgili gerekli uyarılarda da bulunmuştuk ama genelde yaşanmadan anlaşılmıyor. En büyük üzüntümüz, iki kaybımız var, 11 yaralıdan ikisi de şu anda hastanede tedavi görüyor."

"HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Devletin tüm kurumlarıyla, yerel yönetimleriyle, milletvekilleriyle burada olduğunu anlatan Dr. Pakdemirli, yaraların nasıl sarılacağına ilişkin çalışma yaptıklarını bildirdi. 

Bakanlığın 24 Haziran'dan sonra yaşanan tüm doğal afetlerle ilgili genel bir çalışma yaptığını aktaran Dr. Pakdemirli, nasıl tazmin edileceğine ilişkin çalışmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sunduklarını kaydetti.

Antalya'da son günlerde yaşanan olayları da bunlara dâhil edeceklerini belirten Bakan Dr. Pakdemirli, "Hasar tespit çalışmaları devam ediyor, hasarla ilgili genel bir şey söyleyemeyeceğim. Ama hasar tespit ön çalışmalarını, tahmin ediyorum bir hafta içerisinde bitiririz. Bittikten sonra da en kısa zamanda tazmin konusunda neler yapabileceğimizle ilgili de gerekli açıklamaları yaparız." diye konuştu.

"RİSK DEVAM EDİYOR"

Hortumla ilgili riskin devam ettiğine işaret eden Dr. Pakdemirli, "Fırtına uyarımız var, bugün ve yarın." dedi. 

Vatandaşların uyarıları dikkate almalarını isteyen Bakan Dr. Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu:

"Şu an olan oldu, bundan sonrası için hazırlıklı olmamız lazım. Bugün yine gece saatlerinde saatteki hızı 100 kilometrenin üzerinde bir rüzgâr bekleniyor ve yarın öğleden sonra tekrar bekleniyor. Bu anlamda her türlü tedbiri vatandaşımızın alması gerekiyor. Mal kaybı olabilir ama mal kaybından daha önemli can kaybının olmaması anlamında her türlü vatandaşımızın tedbirini alması, açık yerlerde durmaması, araçla gerekiyorsa seyahat etmemesi, kapalı yerlerde bulunması, kendini, ailesini, canını, malını sağlama alması konusunda gerekli tedbirleri alınmasını istiyoruz."

Pakdemirli, Kumluca'daki özel bir hastanede tedavi gören Ramazan Küçükada'yı ziyaret etti. Küçükada'nın eşi ve çocuklarıyla sohbet eden Pakdemirli, yoğun bakım ünitesinde bulunan Küçükada'nın sağlık durumu hakkında bilgi aldı.