T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “100 MİLYON LİRA MADDİ ZARAR TAHMİN EDİLİYOR. GEREĞİ NEYSE YAPILACAK"

Yayın Tarihi : 27.1.2019

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ:

"BAKANLIK OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Antalya'da ki AK Parti Antalya Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı'na iştirak etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada Antalya'daki hortum felaketine ilişkin "İlgili bakanlarım zaten gerekli çalışmaları yaptılar. İlk şaha tespit çalışmalarına göre yaklaşık 100 milyon lira maddi zarar olduğu tahmin ediliyor. Gereği neyse bunu bizler de yerine getireceğiz" dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, Antalya'daki hortum, şiddetli sağanak ve fırtınaya ilişkin "Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız. Hasar tespiti yapıyoruz. Kesin hesaplar 20 gün sürer. Üstümüze ne düşüyorsa yapacağız." dedi. 

 

Dr. Pakdemirli, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Antalya Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Antalya Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, zümrüt yeşili ormanları ve safir mavisi deniziyle Türkiye'nin nazar boncuğu Antalya'da olmaktan her zaman gurur duyduğunu söyledi.

 

Güzelliği dillere destan Antalya'nın son günlerde herkesi üzen afetlerle sarsıldığını aktaran Pakdemirli, hortum faciasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. 

 

"SİGORTAYI YAPTIRMAYI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ"

Hortum afetinin perşembe günü yaşandığını ancak çarşamba günü Bakanlığın konuyla ilgili gerekli uyarıları yaptığını anlatan Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti:

 

"İklimler değişiyor. Lütfen meteorolojik uyarılara kulak asalım. Şu ana kadar olan oldu. Bundan sonra kendinizi koruyun. Mümkün mertebe dışarıya çıkmayın. Zamanınızı dışarıda geçirmeyin. Meteorolojiye gerçekten çok dikkat etmemiz gerekiyor. Uyarıları dikkate alalım. Tüm Antalya'ya geçmiş olsun. Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız. Hasar tespiti yapıyoruz. Kesin hesaplar 20 gün sürer. Üstümüze ne düşüyorsa yapacağız. Tarım sigortaları çok çok önemli. Tarım sigortası yaptıranlar rahat, yaptırmayan arkadaşlarımız ise üzülüyorlar. TARSİM ile ilgili bizim tarafımızda eksiklikler varsa gidereceğiz, sigortayı yaptırmayı kolaylaştıracağız. Tarım sigortasını mutlaka yaptıralım. Üç gündür devlet yerel yönetimleriyle tüm kurumlarıyla gereğini yapıyor, yapacaktır."