T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ: “ÇİFTÇİMİZİN ARTAN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN YOĞUN MESAİ HARCIYORUZ”

Yayın Tarihi : 6.2.2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin artan girdi fiyatlarını düşürmek için yoğun mesai harcadıklarını, bu kapsamda fiyatlarda iyileştirmeler yaptıklarını dile getirdi.

İzmir programı kapsamında Ödemiş ilçesi Balabanlı Mahallesi'nde üreticilerle bir araya gelen Bakan Dr. Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, göreve başladığı ilk haftada ilçeyi ziyaret ettiğini ve kendisinin de topraktan uzak olmayan bir üretici olduğunu söyledi. 

Geçmişe yönelik başvuru işlemleri tamamlanan destek ödemelerinin ocak ayı içerisinde çiftçilere ödendiğini hatırlatan Pakdemirli, 2018 yılı desteklemelerinin de çiftçiye erken ödenmesiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını, bütçe kaynaklarına göre bunun belirleneceğini aktardı.

"BİZLER DE UYUYAMADIK"

Ağustos'ta döviz üzerinde oynanan oyunun maliyetleri artırdığını aktaran Dr. Pakdemirli, "Bu durum sizleri de biraz zorladı bunun da farkındayım. Bizler de uyumadık. 'Girdileri nasıl geriye çekebiliriz ne yapabiliriz?' Bunları konuştuk sektörü ile konuştuk. Tarım Kredi Kooperatifleriyle görüştük. Çiftçimizin artan maliyetlerini düşürmek için yoğun çaba harcıyoruz. Siz üreticileri rahatlatmak anlamında gübre fiyatları ne kadar geriye çekebiliriz yem fiyatlarını ne kadar geri çekebiliriz hep peyderpey ilerledik. Önce bir %10'u aldık, sonra %5 aldık, bir daha %5 geçen hafta aldık. Olabildiğince sektörü regüle etmeye sizleri de girdi fiyatları açısından rahatlatmaya çalışıyoruz. Buğday-arpa konusunda desteklerimizi arttırdık. Birçok konuda da desteklerinizi arttırmaya sizlerin rahatlatması konusunda gerekeni yapmaya çalıştık" dedi. 

Bölgede yapılacak olan Ödemiş ve Tire yem fabrikasının ihalesinin 14 Şubat'ta gerçekleştirileceğini ifade eden Pakdemirli, fabrikanın temelinin en kısa zamanda atılacağını, buranın bölge ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. 

Bakan Pakdemirli, bölge ekonomisinin canlandırılması için Bozdağ Kayak Merkezi'nin de aktif hale getirilmesi için çalışma başlatacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ben de kayağı seven, zamanında Bozdağ Kayak Merkezi'ne gelip kayak yapmış bir insan olarak söylüyorum. İnşallah önümüzdeki sene Bozdağ Kayak Merkezi'ni kış turizmine açmamız lazım. Gençlerimiz için çok önemli, Bozdağ'ın karları buradan görüyorum bu karı kâra çevirmemiz lazım. Avusturya'da milli gelirin yüzde 50-60'ı sadece kardan geliyor. Eğer gençlerimiz burada olsun istiyorsak ve bu güzel sporu yapsınlar. Bir yandan da bu işten para kazansınlar, bölge ekonomisi bu işten para kazansın istiyorsak biz bu konuda üstümüze düşeni yaparız. Orman Genel Müdürümüzle ayaküstü görüştük, o da dedi 'Önümüzdeki sezona inşallah yetiştiririz.' dedi. Önümüzdeki sezona inşallah yetiştirecek şekilde biz gereğini yapacağız."

OTLATMAYA AÇILAN ALAN YÜZDE 53'E YÜKSELDİ

Bakan Dr. Pakdemirli daha sonra Bademli Mahallesi'nde Yeşil Bademli Kooperatifi Süs Bitkileri üreticileriyle bir araya geldi. Dr. Pakdemirli, hayvancılığın geliştirilmesine ormanların katkısının artırılması için orman alanlarında otlatmaya açılan alanların yüzde 53'e çıkarıldığını, ormanlık alandan geçen enerji nakil hatları ile yangın emniyet yol ve şeritlerinde yem bitkisi yetiştirilerek hayvancılık yapan üreticilerin bundan ücretsiz yararlanmasının sağlanacağını kaydetti.

"2021 SONUNDA ET İTHALATI YAPILMAYACAK"

Pakdemirli, Türkiye'nin kaynaklarını iyi değerlendirdiğini ifade ederek, "Avrupa'da süt sığırında 1 numarayız. Etle ilgili birçok eleştirimiz var, evet son dönemde etle ilgili tüketim arttığı için bazen eksik kalıyor bazen ithalat yapılabiliyor ama inşallah 2021 yılının sonu itibarıyla da herhangi bir ithalatımız olmayacak. Buna rağmen sığırda Fransa'dan sonra yine ikinci sıradayız." dedi. 

Süs bitkilerinde üreticilere her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade eden Pakdemirli, buradaki üreticilerin başka şehirlere ürünlerini satmalarına karşın İzmir Büyükşehir Belediyesinden gerekli ilgiyi göremediklerini söyledi.