T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAŞKENT’TE KURBAN DENETİMİ

Yayın Tarihi : 2.8.2019

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekipleri Yenimahalle Yakacık'taki kurban pazarında denetimlerde bulundu.

Türkiye'nin birçok noktasından gelen üretici ve satıcıların buluşma noktası pazarda kurbanlık satışları başlarken yetkililer de denetimleri artırdı. 

Veteriner hekimlerin de katıldığı denetimlerde besici ve esnafın taleplerini dinleyen yetkililer, kurbanlık alacak vatandaşlara da önerilerde bulundu. 

Kurban pazarında değerlendirmelerde bulunan Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan, sağlıklı hayvanların pazara gelmesini temin ettiklerini belirterek, pasaportu bulunmayan, kulak küpesi eksik olan, zayıf, çelimsiz ve hastalıklı hayvanların pazara girişini engellediklerini ve bu konuyla ilgili 7 gün 24 saat denetim gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin bu konudaki hassasiyetine de değinen Sinan, "Türkiye'deki teşkilatlarımız, tarım ve orman il müdürlüklerimiz, veteriner hekimlerimiz ve kurban komisyonlarınca denetlenen sahalarda olumsuzlukların yaşanmaması konusunda çok dikkatli hareket ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşları kurbanlık alırken bilgilendirmek amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da "Kurban Rehberi" hazırladıklarını ve bunu Türkiye'nin her köşesine dağıttıklarını kaydeden Sinan, aynı zamanda cep telefonlarına indirilecek "HAYSAG" uygulamasından kurbanlıklarla ilgili her türlü bilgiye de ulaşılabileceğini söyledi.

"HAYSAG" uygulaması ile kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet, yaş, nereden geldiği, şu anda nerede olduğu ve aşı bilgileri telefona indirilebilen bu program sayesinde bilinebiliyor.

Söz konusu mobil uygulama cep telefonuna yüklendikten sonra hayvanın kulağında bulunan küpe üzerindeki barkod okutularak ya da hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabiliyor.