T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ORMAN ŞURASI’NA VATANDAŞTAN YOĞUN İLGİ

Yayın Tarihi : 3.8.2019

15 GÜNDE YAKLAŞIK 4 BİN ÖNERİ GELDİ

15 yıl aranın ardından yapılacak olan ve ilk defa, tüm Türkiye'nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkılan III. Tarım Orman Şurası'na vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.

Vatandaşlarımızın önerileri ve görüşleri ile sürece doğrudan katılım sağlayabileceği Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet adresi https://sura.tarimorman.gov.tr  'de yer alan "Görüş Bildir" sayfasına öneri yağdı; Şura'nın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz'dan bu yana 3 bin 725 görüş bildirildi.

Çalışma Grup AdlarıÖneri Sayısı
Balıkçılık ve Su Ürünleri55
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı548
Genel1388
Gıda Güvencesi99
Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı548
Kırsal Kalkınma ve Tarımda İstihdam155
Mera Yönetimi43
Orman Kaynaklarından Faydalanma44
Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yenilikçi Yaklaşımlar14
Sürdürülebilir Orman Yönetimi21
Tarım ve Orman Hukuku29
Tarımda Teknolojik Dönüşümler17
Tarımda Üretici Örgütlenmesi65
Tarımsal Destekleme Politikaları164
Tarımsal Girdiler ve Finansman61
Tarımsal Meteoroloji, Çevre ve Doğal Kaynakların Yönetimi22
Tarımsal Öğretim, Çiftçi Eğitimi, Yayım ve Ar-Ge103
Tarımsal Pazarlama ve Yeni Pazarlama Trendleri22
Tarımsal Sulama ve Su Yönetimi66
Tarımsal Üretim Planlaması78
Tarımsal Yapı ve Dönüşüm179
Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Yaklaşımlar4
Toplam3725

 

Şura için öneride bulunan vatandaşlarımızın mesleki dağılımları da Türkiye'nin her kesiminden sürece katkı geldiğini gösteriyor. Çiftçi (756 öneri), Mühendis(490), Veteriner(176) gibi sektörle direk bağlantılı vatandaşlarımızın yanı sıra; Öğretmen, Doktor, Avukat, Gazeteci, Kaptan, Borsacı, Asker, Hemşire ve daha birçok meslek grubundan vatandaşımız da duyarlılık gösterip bugüne kadar Tarıma, Ormana dair önerisini iletenlerden.    

Vatandaşlarımızdan gelen önerilerin yanı sıra, 1,6 Milyon çiftçimize ve sektörün tüm paydaşlarına, SMS kanalıyla ulaşılarak da katkıları talep ediliyor.

Gönderilen SMS'de "Kıymetli Üreticimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Ekim ayında birlikte gerçekleştireceğimiz III. Tarım ve Orman Şurası için "Bir fikrim var!" diyorsanız, sizi de https://sura.tarimorman.gov.tr  adresindeki "Görüşünü Bildir" sayfasına bekliyoruz" ifadeleri yer alıyor.

SMS'in yanı sıra "Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşvik ve himayeleriyle kıvanç duyduğumuz ve güç bulduğumuz Şura süreci, önümüzdeki üç ay boyunca sizlerin fikir ve projeleriyle daha anlamlı ve değerli hale gelecektir. Bunun için sizleri de https://sura.tarimorman.gov.tr adresli web sitemizdeki "Görüşünü Bildir" sayfasına davet ediyoruz. Birlikten kuvvet, beraberlikten bereket doğar. Ekim'de buluşmak üzere" İfadelerini içeren mail ile de vatandaşlardan görüş ve önerileri talep ediliyor.

Vatandaşlarımızdan gelecek tüm görüşler konuları itibariyle 21 Çalışma Grubuna iletilirken, öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla geçtiğimiz haftalarda tanıtımı yapılan III. Tarım Orman Şûrası'nın çalışma grupları da mesaiye devam ediyor.

Program kapsamında oluşturulan 21 adet Çalışma Grubundan Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Çalışma Grubu, Tarımsal Üretim Planlaması Çalışma Grubu, Tarım Ve Orman Hukuku Çalışma Grubu, Gıda Güvencesi Çalışma Grubu, Tarımsal Yapı ve Dönüşüm Grubu, Orman Kaynaklarından Faydalanma Grubu ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Grubu ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

Grup Toplantıları Bakanlık Personelleri, Sivil toplum kuruluşu üyeleri ve Çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin yanı sıra Şûra Genel Sekreterliğinin de katılımıyla gerçekleşiyor.

Bütün öneri ve görüşlerin titizlikle ele alındığı 21 çalışma grubunun mesaisi 3 ay devam edecek. Bu çalışmalarla hazırlanacak raporlar neticesinde, Tarım ve Ormancılığın 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan kararlar, Eylül veya Ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile yapılacak toplantıda kamuoyuna duyurulacak.