T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ORMAN ŞURASI’NA VATANDAŞIN İLGİSİ GİDEREK ARTIYOR

Yayın Tarihi : 6.9.2019

Tarım, ormanın 25 yıllık yol haritasını şekillendirmek üzere yola çıkılan Tarım Orman Şurası'na vatandaşlarımızdan yoğun ilgi geliyor.

Bugüne kadar gelen 7 binden fazla görüş ile toplumun her kesimi, ben de tarımda belirleyici olmak istiyorum, diyor…

15 yıl aranın ardından yapılacak olan ve ilk defa, tüm Türkiye'nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkılan III. Tarım Orman Şurası için çalışmalar devam ediyor.

VATANDAŞTAN TARIMA YOĞUN İLGİ; 7 BİNDEN FAZLA GÖRÜŞ GELDİ

Vatandaşlarımızın önerileri ve görüşleri ile sürece doğrudan katılım sağlayabileceği Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet adresi https://sura.tarimorman.gov.tr  'de yer alan "Görüş Bildir" sayfasına öneri yağdı; Şura'nın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz'dan bu yana 7 bin 285 görüş bildirildi.

15 yıl önce gerçekleştirilen ikinci Şûra'da 11 çalışma grubunda 455 katılımcı bulunurken; geniş kapsamlı olması için çalışılan 3.Şura'nın 21 çalışma grubunda üreticiden, dernek, meslek odası, sendika temsilcisine; öğretim üyelerinden, emeklilere kadar toplamda bin 611 üye yer alıyor.

Şimdiye kadar gelen 7 binden fazla öneride en çok 'genel' konular başlığında (2.113) görüş bildirilirken; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı (1.126), Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı (1.031) konuları da vatandaşlarımızın yoğunlukla önerilerini sunduğu alanlar oldu.

Şura için, toplumun hemen her kesiminden duyarlılıkla görüşler iletilirken, bu mesajlar 21 çalışma grubunun toplantılarında bir bir değerlendirmeye alınıyor. 

Sadece Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet adresi https://sura.tarimorman.gov.tr  'de yer alan "Görüş Bildir" sayfası değil; ÇKS'ye  (çiftçi kayıt sistemi) kayıtlı 1,6 Milyon çiftçimize ve sektörün tüm paydaşlarına, SMS kanalıyla ulaşılarak da katkıları talep ediliyor.

Bütün öneri ve görüşlerin titizlikle ele alındığı 21 çalışma grubunun mesaisi Ekim ayına kadar devam edecek. Bu çalışmalarla hazırlanacak raporlar neticesinde, Tarım ve Ormancılığın 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan kararlar, Ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile yapılacak toplantıda kamuoyuna duyurulacak.