T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE VE KAMBOÇYA ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Yayın Tarihi : 19.10.2019

Türkiye-Kamboçya 2. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı olan Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ile Kamboçya tarafı eş başkanı olan Ticaret Bakanı Sayın PAN Sorasak arasında gerçekleşen ikili görüşmede, iki ülke arasında tarım alanında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde mutabakata varıldı. Bu kapsamda, 2020 yılı içerisinde Punom Pen'de ilk Tarım Yürütme Komite Toplantısı gerçekleştirilerek tarım alanında çalışmalara ivme kazandırılması hususunda da mutabakata varıldı.

 

Ankara'da yapılan KEK Toplantısı sonunda imzalanan mutabakat zaptıyla bir dizi alanda işbirliği kararı alındı. İkili ticaretin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, helal sektörü ile bilim, teknoloji ve yenilikçilik alanlarında işbirlikleri, başta gıda ürünleri  olmak üzere muhtelif sanayi sektörlerinde ortak proje ve işbirlikleri ile tarım, eğitim, turizm, sivil havacılık, gemi inşası, demiryolu ulaşımı gibi alanlarda işbirliği projelerini içeren hususlarda mutabık kalındı.

 

Toplantı sonunda ayrıca, KOSGEB ile muhatabı Kamboçyalı kuruluş arasında küçük ve orta ölçekli işletmeler konusunda işbirliğinin yasal altyapısını oluşturacak bir mutabakat zaptı da imzalandı.