T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE GENELİNDE BAŞLATILAN ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİMLERİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 27.11.2019

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan denetim seferberliği kapsamında Türkiye'nin 81 ilinde denetimler hız kesmeden devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda, Ülkemiz genelinde eş zamanlı yürütülen ürün bazlı denetim seferberliği başlatıldı. Bu kapsamda başta Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Adana olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde başlatılan denetimlerde birçok iş yeri denetlenmeye devam ediyor.

Türkiye'de ilk defa uygulanan bu denetim sistemiyle her gün bir ürün çeşidi ya da sektör denetlenmek suretiyle ülke genelindeki bütün gıda işletmelerinin denetlenip, görülen aksaklıklar veya mevzuata aykırı durum tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlem yapılacak. 

Vatandaşlarımızın güvenli gıdaya daha rahat ulaşması için yapılan denetimler sonucunda numunesi alınan ürünlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara para cezası uygulanacak ve isimleri kamuoyuyla paylaşılacak. 

25-30 Kasım tarihleri arasındaki hafta boyunca her gün belli sektörleri kapsayan denetimler Türkiye genelindeki birçok işletmede yapılmaya devam edecek.